Трајковски го замолче Торино и донесе нерешено на македонската фудбалска репрезентација – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Трајковски го замолче Торино и донесе нерешено на македонската фудбалска репрезентација

Македонија успеа да остане непоразена во Торино, откако во претпоследниот квалификациски меч за Светското првенство во Русија во 2018 година, одигравме 1:1 против моќната Италија.

Иако резултатот не беше императив за двете репрезентации, бидејќи Италија го има обезбедено местото во баражот за СП, додека Македонија одамна нема шанси за пласман, мечот беше динамичен, и Македонија се покажа како достоен противник.

Италија поведе со голот на Џорџо Кјелини во 40. минута од мечот, откако по мешаница пред нашиот гол направивме неуспешна офсајд-стапица и ветеранот на Јувентус лесно го совлада Димитриевски.

Македонија својата шанса ја дочека во 77. минута, кога проработе „италијанската врска“ во македонската репрезентација. Илија Несторовски убаво додаде до Горан Пандев, кој пак го пронајде напаѓачот на италијанскиот второлигаш Палермо, Александар Трајковски, за фантастичен гол и израмнување.

Во финишот на натпреварот, Македонија го издржа притисокот на „аѕурите“, за второ реми во овој квалификациски циклус.

Преземено од: Макфакс

Би те интересирало и

Манчестер Јунајтед е подготвен да плати 50 милиони фунти за Варан

Манчестер Јунајтед е сериозно заинтересиран за фудбалерот на Реал Мадрид, Рафаел Варан, објавија англиските медиуми ...

Мурињо ги критикува играчите на Јунајтед: Исплашени се, немаат самодоверба и класа

Некои фудбалери на Манчестер Јунајтед беа исплашени за време на натпреварот од ФА Купот против ...