Трибина за Планот 3-6-9 во делот на локалните избори – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Трибина за Планот 3-6-9 во делот на локалните избори

„Имплементација на мерките од Планот 3-6-9 во делот на изборите“ е насловот на трибината која денеска ја организира Секретаријатот за европски прашања.

Трибината ќе ја отвори вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој ќе се осврне на клучните елементи од планот 3-6-9, а кои се однесуваат на претстојните локални избори.

На трибината, која ќе се одржува во Клубот на пратеници, ќе учествуваат и претставници на Државната изборна комисија, Државната комисија за спречување на корупција, Министерство за внатрешни работи, Генералниот секретаријат при Владата, претседателот на Управниот суд Јетмире Ајдини Бошњаку и претставници на граѓанското општество, МОСТ, ЦИВИЛ и „Синергија“.

Би те интересирало и

Tимоние: Немојте да се изгубите во беспотребни кавги

Франсцускиот амбасадор во Македонија, Кристија Тимоние  денеска од Штип  им порача на политичарите и пратениците ...

Патриотски протест во Скопје во пресрет на доаѓањето на Коѕијас

Да престанат преговорите со Грција за името и Македонија да влезе во меѓународните институции под ...