Турција на САД им нуди заедничка операција во Сирија без Курдите – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Турција на САД им нуди заедничка операција во Сирија без Курдите

maxresdefault4-1024x680

Анкара му нуди на Вашингтон заедно да изведат операција на нивните специјални сили во Сирија против џихадистичките групи, меѓутоа без учество на локалните курдски паравоени сили,  кои Турција ги смета за „терористи“, а САД ги поддржуваат – изјави денеска шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу.

„Со Американците зборуваме за затворањето на областа Манџиб што е поскоро можно и отворање нов фронт. Американците свои специјални сили, а ние имаме наши специјални сили“, изјави министерот Чавушоглу мислејќи на зоната којашто во сириската покраина Алепо е под контрола на екстремната сунитска организација Исламска држава.

Тој додаде дека Анкара е согласна за отворање нов фронт, но не со Единиците за заштита на народот (YPG), военото крило на Партијата на демократската унија (PYD), паравоени сили на сириските Курди кои најдобро се спротиставија на Исламската држава и од неа презедоа одредени области. САД ги поддржуваат нивните активности во северна Сирија, на незадоволство на Анкара која ги смета за „терористичка“ група.

Би те интересирало и

Протест и контра протест во Солун за Македонија

„Македонија е Грција“ пишува на паното закачено од рано утрово над бината во центарот на ...

Ји: Македонија и Грција се пред вистинска шанса да го решат тнр.прашање за името

Соединетите Држави го поддржуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на земјите од Западен Балкан во рамките ...