Турција ја продолжи вонредната состојба за три месеци

turski-parlament-turcija

Парламентот на Турција ја продолжи за уште три месеци вонредната состојба, што во земјата беше воведена по обидот за пуч на 15 јули минатата година.

Вонредната состојба и овозможува на турската Влада „да го заобиколи“ Парламентот во донесувањето нови закони, како и да ги ограничи или суспендира  правата и слободите доколку процени дека е неопходно.

Според најновите податоци, за време на истрагата за пучистите уапсени се над 41.000 лице, поради сомнение дека се поврзани со муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен.

Турските власти го обвинуваат Ѓулен, кој живее во САД, дека стои зад обидот за пуч.

Во ноќниот клуб „Реина“ во Истанбул на новогодишната ноќ се случи напад, при што загинаа 39 лица, а 69 се повредени.

LibertasДодади коментар

Би те интересирало и

erdogan ok

Ердоган: Турција од одбрана премина во напад

„Куршумите им завршија, сега е редот на нас“ – под овој наслов турскиот весник „Акшам“ ...

Апсење Косово

На Косово седуммина осудени за поврзаност со ИД

Косовски суд осуди седуммина албанци на казна затвор за учество во борби на страната на ...

Close
×

Стадион на Канал77Додади коментар
Web Design BangladeshWeb Design BangladeshMymensingh