Турција ќе создава сопствена вселенска програма – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Турција ќе создава сопствена вселенска програма

Турција планира да формира сопствена вселенска агенција, како мерка за зајакнување на безбедноста на земјата, изјави турскиот премиер Бинали Јилдирим.

„Одлуката за создавање на вселенска агенција беше донесена со цел да го обезбедиме развојот и безбедноста на земјата со помош на вселенските и авијациските технологии, како и за пронаоѓање и користење на природните ресурси во корист на луѓето“, објасни Јилдирим за време на отворањето на фабриката за делови за хеликоптери во округот Ерзурум.

Турскиот премиер наведе дека предлог-закон за формирање на агенцијата веќе е поднесен за разгледување во турскиот Парламент.

Би те интересирало и

Во Грција конфискувана голема колична штетна храна увезена од Турција

Властите во Грција во последните денови конфискувале повеќе од 400 тони штетна храна која во ...

Коѕијас добил предупредувачко писмо со куршум поради „македонскоот прашање“

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас во пресрет на претстојната посета на Скопје, ...