Туск: На Европа ѝ се потребни енергијата и фантазијата на Макрон – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Туск: На Европа ѝ се потребни енергијата и фантазијата на Макрон

Францускиот претседател Емануел Макрон во неделата рекол дека сака Европа која истовремено ќе биде привлечна за инвестирање и која повеќе ќе ги штити работниците, пренесуваат светските агенции.

Според него, тој се залага за Европа, која ќе биде „помалку бирократска, а повеќе насочена кон политиката“. Францускиот претседател, кој во средата во Елисејската палата имаше вечера со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, нагласи дека за него европскиот проект е од големо значење, изразувајќи подготвеност неговата земја да даде „целосна поддршка“.

Макрон рекол дека се надева оти лидериството на Туск ќе оди „уште подалеку во преобликувањето и поттикнувањето на европските амбиции“. Туск ги одобрил насоките кои го посочил Макрон и рекол дека „зборовите како што се безбедност, заштита, достоинство и гордост мора да се вратат во европскиот политички речник“.

Туск додал дека на Европа ѝ е потребна енергијата и фантазијата на Макрон. „Кога говорам за Европа, не мислам на институциите, на бирократијата туку на милионите Европејци“.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

САД ги иззема ЕУ и шест земји од увозните царини на челик и алуминиум

  Претседателот на САД, Доналд Трамп одлучи привремено да изземе шест држави и Европската Унија ...

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...