Туск: На Европа ѝ се потребни енергијата и фантазијата на Макрон

Францускиот претседател Емануел Макрон во неделата рекол дека сака Европа која истовремено ќе биде привлечна за инвестирање и која повеќе ќе ги штити работниците, пренесуваат светските агенции.

Според него, тој се залага за Европа, која ќе биде „помалку бирократска, а повеќе насочена кон политиката“. Францускиот претседател, кој во средата во Елисејската палата имаше вечера со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, нагласи дека за него европскиот проект е од големо значење, изразувајќи подготвеност неговата земја да даде „целосна поддршка“.

Макрон рекол дека се надева оти лидериството на Туск ќе оди „уште подалеку во преобликувањето и поттикнувањето на европските амбиции“. Туск ги одобрил насоките кои го посочил Макрон и рекол дека „зборовите како што се безбедност, заштита, достоинство и гордост мора да се вратат во европскиот политички речник“.

Туск додал дека на Европа ѝ е потребна енергијата и фантазијата на Макрон. „Кога говорам за Европа, не мислам на институциите, на бирократијата туку на милионите Европејци“.

Извор: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Нов силен земјотрес го погоди Мексико

По двата разорни земјотреси, едниот со јачина од 8,2 степени, а другиот од 5,8 степени ...

Ердоган: САД немаат право да и’ кажуваат на Турција какво оружје ќе купува

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган оцени дека САД немаат никакво право да и префрлат нешто ...

Close