Уапсени седум лица за подготвување напади во Русија

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси седум лица од Централна Азија, осомничени дека подготвувале напади во Санкт Петербург.

Според истрагата, Азијците од седумчлената група подготвувале терористички акции на железнички станици во реонот на Санкт Петербург и на места каде има поголема фрекфенција на луѓе. За нивните активности се води истрага.

Федералната служба за безбедност не го открива идентитетот на приведените во интерес на истрагата.

Извор: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Нов силен земјотрес го погоди Мексико

По двата разорни земјотреси, едниот со јачина од 8,2 степени, а другиот од 5,8 степени ...

Ердоган: САД немаат право да и’ кажуваат на Турција какво оружје ќе купува

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган оцени дека САД немаат никакво право да и префрлат нешто ...

Close