Уапсен е бомбашот од Дортмунд

Германската полиција соопшти дека го уапсила лицето Сергеј В. кој е осомничен за нападот на автобусот во кој се превезуваа фудбалерите на Борусија Дортмунд. Станува збор за 29-годишник со руско-германско државјанство. Сергеј според обвинителите сам го организирал нападот по кој со повреди се здоби фудбалерот Марк Бартра, како и еден полициаец.

Првично беше соопштено дека нападот е терористички акт предизвикан од исламски екстремисти, но ова беше демантирано. Најновата информација е дека нападот е направен од финансиски мотиви.

Осомничениот е обвинет за обид за убиство, нанесување тешки телесни повреди и предизвикување експлозија

Додади коментар

Би те интересирало и

Курц: Ердоган да не се меша во внатрешните работи на други држави

Австрија нема да трпи мешање во своите внатрешни работи од страна на турскиот претседател Реџеп ...

Контроверзни тврдења за Дејвид Боуви во книгата на Дилан Џонс

Дејвид Боуви водел крајно разуздан живот – открива новата биографија за славниот музичар „David Bowie: ...

Close