Уапсен напаѓачот со моторна пила во Швајцарија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Уапсен напаѓачот со моторна пила во Швајцарија

По 24-часовна потрага, швајцарската полиција го уапси Франц Врусис, човекот осомничен за нападот со моторна пила во Шафхаузен, кога беа повредени пет лица.

Како што е наведено, ова 51-годишно лице било уапсено во општина близу Цирих, 45 километри од местото каде што се случи нападот. Полицијата не открива повеќе детали за акцијата и најави дека повеќе ќе каже на денешната прес-конференција.

Двајца повредени по нападот, кој се случи во понеделникот, сè уште се во опасност и лекарите даваат сè од себе да ги спасат.

Полицијата потсети дека уапсениот Врусис веќе бил осуден за напади со различни оружја во периодот 2014-2016.

Извор: Макфкас

Би те интересирало и

Раководството на МВР отворено за соработка со Независниот синдикат на полицијата

Раководството на МВР и натаму е отворено за соработка со претставниците на синдикатот бидејќи тоа ...

НСП: Само една третина од полицајците имаат нови чизми

МВР тапка во место и не презема ништо освен празни муабети да ги подобри условите ...