Уапсен најголемиот нарко бос во Јужна Америка

Еден од најголемите јужноамерикански „кралеви на кокаинот“, кој бегаше од полицијата речиси 30 години и правел пластични операции за промена на лицето, е уапсен во западната бразилска држава Мато Гросо, соопшти бразилската полиција.

Луиш Карлос да Роша, познат по прекарот „Бела глава“, е уапсен во акцијата именувана „Спектрум“, во градот Сорисо, што на португалски значи „насмевка“, се наведува во полициското соопштение.

Да Роша го променил името и личниот опис за да и побегне на полицијата и да продолжи да се занимава со трговија на дрога.

Како што се наведува, во акцијата е уапсен и човекот што важел за „десна рака“ на Де Роша, а за време на акцијата, во која учествувале 150 агенти, запленети се луксузни автомобили, авиони, фарми и друг имот вреден десет милиона американски долари.

Тој е обвинет дека развил голема нарко мрежа, која опфаќа производство на кокаин во џунглите на Боливија, Колумбија и Перу, а дрогата ја дистрибуирале во Јужна Америка, САД и Европа.

Де Роша е уште обвинет дека бил еден од главните добавувачи кои владеат во големи подрачја на Сао Паоло и Рио де Жанеиро, како и дека врз основа на тоа се стекнал со 100 милиони УСД лично богатство. /макфакс/

Би те интересирало и

ЕП: 10 евра за влез во ЕУ за граѓаните со безвизен режим од 2020 година

Комитетот за граѓански слободи на Европскиот парламент денеска го усвои предлогот на Европската комисија за ...

Пуџдемон до 10 часот мора да одлучи за независноста на Каталонија

Мадрид му даде рок на Пуџдемон до денеска изутрина да даде прецизен одговор дали прогласува независност ...