Убиени 14 луѓе во ноќен клуб во Бразил – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Убиени 14 луѓе во ноќен клуб во Бразил

Најмалку 14 луѓе загинаа во вооружен напад во ноќен клуб на североистокот на Бразил, соопшти тамошната полиција. Нападот се случил во петок навечер во градот Фортазели.

Локалните медиуми јавуваат дека станува збор за пресметка меѓу нарко дилери. Извори од полицијата навеле дека нападот бил извршен меѓу две ривалски фракции, една локална банда и една поголема од Рио де Жанеиро која настојува да завладее со цел Бразил.

Нападот го извршила група вооружени лица со три возила. Франс прес јавува дека улиците и вчера биле празни.

„Глетката е брутална, ваков масакр досега не сме виделе“, рекол еден локален полицаец.

Иако признал дека ова е најсмртоносен напад досега во сиромашната држава Сеара која е многу популарна меѓу туристите, државниот секретар Андре Коста рекол дека власта ја нема изгубено контролата во борбата со нарко клановите.

Во 2017 година во Сеара официјално се регистрирани рекордни 5.114 убиства, што е за 50 отсто отколку во 2016 година. Во Бразил, пак, во 2016 година се случиле рекордни 61.619 убиства, во просек по седум на еден час.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Со закана со нож му одзел 15 илјади денари во Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство против скопјанецот С.Х. ...

Инцидент пред трговскиот центар „Беверли Хилс“

– На 18 март 01:45 часот во СВР Скопје Ф.Н. (21) пријавил дека истиот ден ...