Убиен градоначалник и неговата сопруга во рација на Филипини – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Убиен градоначалник и неговата сопруга во рација на Филипини

Филипинската полиција, на југот на земјата, спроведе рација, а во судирите кои потоа избија загинаа 15 лица, меѓу кои и градоначалникот на Озамиз, Рејналдо Парохиног.

Според претседателот на Филипини, Родриго Дутерто, овој градоначалник бил вмешан во нарко-бизнисот.

„Во престрелката загина градоначалникот и најмалку 14 други лица“, изјави шефот на полицијата во Озамис Хови Еспенидо.

Во рацијата загина и сопругата на градоначалникот, а неговата ќерка е приведена.

Западни меидуми наведуваат дека еден од неговите телохрантили активирал граната во куќата, па засега не е познато дали градоначалникот и неговата сопруга загинале од гранатата или во престрелка со полицијата.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...

По скандалот со Фејсбук, измамите ќе чинат многу скапо, најави еврокомесарот за правда

Следниот скандал сличен на тој со Фејсбук, после мај може да чини многу скапо, предупреди ...