Убиецот на македонскиот таксист во Србија доби 30 години затвор – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Убиецот на македонскиот таксист во Србија доби 30 години затвор

ubijeni-taksista-cira-treneski-620x350-42260

Мирослав Матиќ е осуден денеска во Вишиот суд во Белград на 30 години затвор, поради тоа што минатата година го уби таксистот Ќиро Треневски, со македонско потекло, а потоа и свештеникот Мирослав Чворивиќ.

Во завршните зборови пред пресудата, заменикот на обвинителот наведе дека во текот на судењето е докажано дека Матиќ извршил двојно убиство и барал да биде осуден на 40 години затвор.

Матиќ тогаш ја призна вината и рече дека се кае за злостроството што го направи.

Би те интересирало и

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...

Во Грција конфискувана голема колична штетна храна увезена од Турција

Властите во Грција во последните денови конфискувале повеќе од 400 тони штетна храна која во ...