Угина Најџел – најосамената птица на светот – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Угина Најџел – најосамената птица на светот

Угина Најџел, птица од родот морис басанус што живееше на Нов Зеланд. Најџел беше познат како најосамената птица на светот, бидејќи на островот Мана беше единствен од својот вид.

Единственото друштво на Најџел му биле повеќе скулптури направени според неговиот лик. Тој дури и се вљубил во една од репликите.

– Најџел можеше да одлета кога сака, но остана бидејќи беше среќен тука – рече ренџерот Крис Бел, додавајќи дека птицата угинала од старост.

Најџел бил пронајден покрај неговата „камена љубов“

 

Извор: МИА

Би те интересирало и

Американските знамиња на половина копје во чест на загинатите во Тексас

Претседателот на САД, Доналд Трамп нареди американските знамиња да бидат поставени на половина копје во ...

Русија планира да го забрани увозот на помфрит од САД

Русија планира да го забрани увозот на помфрит од САД и другите западни земји кои ...