УНХЦР: Речиси половина милион Сиријци се вратиле во своите домови – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

УНХЦР: Речиси половина милион Сиријци се вратиле во своите домови

Речиси половина милион Сиријци оваа година се вратиле во своите домови, вклучувајќи ги тука и 440.000 внатрешно раселени и повеќе од 31.000 луѓе од соседните земји, објави УНХЦР.

Повеќето Сиријци се вратија во Алепо, Хам, Хомс и Дамаск, откако сигурноста во овие градови значително се подобрила.

„Ова е значаен развој на настаните и значителен број“, рече портпаролот на УНХЦР, Андреј Махечиќ, на прес-конференција во Женева.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Силен земјотрес од 8,2 степени ја потресе Аљаска, предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 8,2 степени по Рихтер ја погоди Аљаска, по што издадено е ...

Вулкан избувна во јапонско скијачко одморалиште

Вулкан избувна во ски-центар во Јапонија , северозападно од Токио. Тоа е вулканот Кусацу-Шијаран , сместен на 2.160 метри ...