Урнат ноќниот клуб „Реина“ во кој во напад на ИД на Нова Година беа убиени 39 лица – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Урнат ноќниот клуб „Реина“ во кој во напад на ИД на Нова Година беа убиени 39 лица

Денеска е урнат познатиот истанбулски ноќен клуб „Реина“, во кој во напад на Исламска држава, на Нова Година, загинаа 39 лица – информира весникот „Хуриет“. Извор, близок до клубот, изрази изненадување од уривањето.

„И за нас ова е неочекувана ситуација. Уривањето на клубот траеше речиси 45 минути“, изјави изворот.

Во нападот во истанбулскиот ноќен клуб „Реина“, на 1 јануари, беа убиени 39 лица, главно туристи од арапските земји. Одговорноста за овој напад ја презеде Исламска држава, а полицијата на 16 јануари го приведе осомничениот извршител на нападот – Абдулгадир Машарипов, државјанин на Узбекистан.

Би те интересирало и

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во ...

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...