Ута Ибраими е првата Албанка која го освои Монт Еверест

Во текот на неколку последователни денови овој период, стотина планинари имаа можност да ги искористат добрите услови на Еверест и да се искачат на највисокиот врв на светот, меѓу нив и првата Албанка од Косово – Ута Ибраими.

Ута е дел од шестчлената експедиција TAG NEPAL кои на 22.05.2017 во раните утрински часови успеаја успешно да се искачат на Еверест и со тоа таа да стане првата албанка која го искачила највисокиот врв на светот – 8848 мнв.

Ута живее во Приштина, Косово и работи во нејзина аутдор агенција насловена Butterfly Outdoor Adventure.

 

Извор: www.karas4training.com

 

Додади коментар

Би те интересирало и

Два евтини и едноставни начини за чистење на машината за перење

Иако можеби ви се чини дека вашата машина за перење алишта е чиста, немојте да ...

Природна ванила се’ помалку, за еден килограм сладолед 500 евра

Цената на природниот сладолед од ванила во изминатите години се зголеми во целиот свет и ...

Close