Утре ново рочиште за „Тенк“ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Утре ново рочиште за „Тенк“

Поранешниот премиер, Никола Груевски неделава е на неколку судски рочишта поврзани со различни предмети. Според него судските процеси на Специјалното јавно обвинителство се театар на апсурдот, а откако заврши вчерашното рочиште за предметот „Насилство во Центар“, Груевски рече дека се чувствува како во Процесот Кафка.

„Ако се работи по закон не само што не треба да не’ судат туку требаше да нема судења. Судот требаше во старт да ги отфрли обвинувањата. Ако не се работи по закон, се’ е можно“, додаде Груевски.

Утре претпладне, тој повторно треба да се појави во скопскиот Кривичен суд каде е закажано ново рочиште за предметот Тенк, кој се однесува на набавката на луксузниот мерцедес. Претходното судење за овој случај, траеше со часови, дури и по завршувањето на работното време.

„За мене не е проблем да останам колку треба. Сум работел и имам можности да го правам тоа, но доколку е тоа за сите. Најиронично е што истиот пар судии што направи на некој начин скандал со продолжување на рочиштето надвор од работното време, е истиот пар на судии кој го суди Заев. Му закажува на месец и пол, два и се’ завршува за петнаесетина минути“, реагира Груевски.

На претходното рочиште, сведокот Киро Тодоровски кој бил советник на Комисијата за јавни набавки во МВР која одлучувала за набавката на мерцедесот, рече дека Комисијата утврдила оти понудата е во согласност со спецификацијата и оти стигнала само една понуда што ги содржи сите елементи.

Во случајот „Тенк“ за злоупотреба на службената должност покрај Груевски, обвинети се и поранешната министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, за набавката на луксузниот „мерцедес“ вреден 600 илјади евра. За време на предизборната кампања минатата есен премиерот, Зоран Заев рече дека ќе го продадат возилото и со тие пари ќе се набават нови амбулантни возила. Сепак, власта се откажа од оваа идеја тврдејќи дека целта е да не се избегне одговорност во судскиот процес за Тенк, каде мерцедесот е материјален доказ.

Би те интересирало и

Во Охрид денес се санираа штетите кои ги направи невремето вчера

Во Охрид денес се санираа штетите кои ги направи невремето вчера, а кое беше проследено ...

Алармантното зголемување на нивото на Охридското езеро ги поплавија улиците во центарот на Охрид

Јужниот ветер кој достигнуваше брзина и од 100 километри на час, високите бранови но и ...