Утрово тлото се тресе – Најсилниот потрес 5,7 степени

Од доцна синоќа до рано изутринава се регистрирани поголем број на потреси во Европа и на Балканот.

Сеизмолошките опсерватории регистрираа потреси во Италија, и тоа последниот во Рим со јачина од 2,6 степени според рихтеровата скала, потоа во Кипар, со јачина од 3,6 степени по Рихтер, во повеќе делови на Турција, а последниот во Адана со јачина од 3,5 степени по Рихтер, како и неколку помали со јачина од 2 и 3 степени.

Инаку, од синоќа најсилен земјотрес е регистриран во Боливија, од 5,7 степени според Рихтер.

Завчера земјотрес го стресе и Скопје, во 04 часот и 08 минути со магнитуда од 4,2 степени, што беше прв посилен потрес од ланскиот земјотрес од 5,2 по Рихтер кој предизвика паника кај скопјани. По овој потрес не се регистрирани други потреси.

Се надеваме тлото ќе се смири.

Превземено од: Репортер

Би те интересирало и

Генерален штрајк во Грција против економските мерки и социјалните реформи

Грција денеска повторно е блокирана поради генерален штрајк на синдикатите во земјата против економските мерки ...

Крваво дерби во Белград, повредени 17 навивачи на натпреварот Партизан – Црвена звезда (видео)

Најмалку 17 навивачи се повредени во тепачката што се случила на фудбалскиот натпревар меѓу Партизан ...