Учениците во Франција ќе изучуваат преживување терористички напад – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Учениците во Франција ќе изучуваат преживување терористички напад

Napad vo Nica Francija

Од почетокот на новата училишна година, учениците во Франција ќе слушаат нов предмет – преживување терористички напад.

Силните безбедносни мерки и натаму се во сила во Франција, а дополнувањето на образовната програма е само една од новите мерки, објави денеска хрватски „Индекс“.

Од септември француските ученици ќе учествуваат во вежби за да научат што треба да прават во случај на терористички напад. Досега во училиштата добиваа совети во брошури.

По последниот голем напад во Франција, кога терорист во камион прегази и уби десетици луѓе во Ница, безбедносните мерки кренати се на највисоко ниво. Освен построгиот надзор на образовните и верски установи, ова лето во Париз затворени се и летните кина и голем број манифестации на отворено.

Би те интересирало и

Вулкан избувна во јапонско скијачко одморалиште

Вулкан избувна во ски-центар во Јапонија , северозападно од Токио. Тоа е вулканот Кусацу-Шијаран , сместен на 2.160 метри ...

Илјадници жени протестираа против Донлад Трамп

Голем протест на жените се одржа во Лос Анџелес една година по изборот на Доналд Трамп ...