ФБИ: Хакери се обидуваат да нападнат нуклеарни централи во САД – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

ФБИ: Хакери се обидуваат да нападнат нуклеарни централи во САД

Нуклеарните централи и другите снабдувачи со енергија добија предупредување од американското Министерство за внатрешна безбедност и од ФБИ дека е можно да биде извршен хакерски напад врз нивните компјутерски системи.

Министерството за внатрешна безбедност на САД вчера соопшти дека не постои закана за безбедноста на луѓето, но се претпоставува дека хакерите се обиделе да извршат упад во деловни и административни мрежи на постројки, без да наведе за кои постројки станува збор.

Вообичаено е ова Министерство и ФБИ да го советуваат приватниот сектор за можни кибер напади, со цел да му помогнат да ги заштити евентуално ранливите мрежи. Предупредувањето е испратено по честите наводи во медиумите дека американските нуклеарни и други централи би можеле да бидат мета на хакерите.

Би те интересирало и

Заложничка криза во Франција

Напаѓачот кој пукал за време на заложничка криза денеска во супермаркет во југозападна Франција тврди ...

САД ги иззема ЕУ и шест земји од увозните царини на челик и алуминиум

  Претседателот на САД, Доналд Трамп одлучи привремено да изземе шест држави и Европската Унија ...