Федерер во 30-то грен слем финале: Чунг се предаде поради плускавци – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Федерер во 30-то грен слем финале: Чунг се предаде поради плускавци

Роџер Федерер се пласираше во големото финале на Австралија опен и тоа откако неговиот противник Хјиеонг Чунг се повлече од мечот во вториот сет поради повреда.

Швајцарецот имаше убедливо водство од 6:1 по првиот сет и водство од 5:2 во вториот, кога Кореецот одлучи да се повлече. Тој има сериозни плускавци на левото стапало и не беше во можност да го продолжи мечот.

Федерер во големото финале ќе игра против Марин Чилиќ во кое ќе ја брани титулата освоена лани и воедно ќе атакува на шестиот Австралија опен и вкупно 20-ти грен слем трофеј во кариерата.

Преземено од: Спорт1

Би те интересирало и

Серена Вилијамс го продолжи одморот, нема да настапи ни во Рим

Американската тенисерка Серена Вилијамс соопшти дека нема да настапи на турнирот во Рим, кој ќе ...

Федерер ја започнува сезоната на трева во Штутгарт

Швајцарскиот тенисер, Рожер Федерер годинава ќе ја започне својата сезона на трева во Штутгарт. Тоа ...