Федерер сигурно ќе игра до 2019 година – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Федерер сигурно ќе игра до 2019 година

Роџер Федерер, на радост на армијата навивачи, го продолжил договорот со турнирот во родниот Базел до 2019 година.

Освојувачот на 18 грен слем трофеи, на дополнителни три години го продолжи договорот со турнирот кој се игра во неговиот роден град Базел. Оваа година турнирот е на програмата од 21. до 29.октомври.
Федерер, кој неодамна го освои Аустралијан Опен, кога ќе му истекне договорот со турнирот во Базел ќе има 38 години, што значи дека постои можност тој да заигра и на Олимписките игри во Токио во 2020 година.

„Со нетрпение чекам да заиграм пред домашната публика оваа есен. Играњето во Базел за неме преставува еден од најдобрите моменти во текот на сезоната“, рекол Федерер.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Ѓоковиќ: Ние сме како животни во затворен кафез

Поранешниот најдобар светски тенисер Новак Ѓоковиќ го дигна гласот против третманот на тенисерите на Австралија ...

Ѓоковиќ се врати со победа во Мелбурн

Новак Ѓоковиќ му се врати на тенисот по пауза од шест месцеи и во два ...