Фени Индустри се пласира во полуфиналето – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Фени Индустри се пласира во полуфиналето

feni

Фени Индустри се пласираа во полуфиналето од плејофот на кошаркарскиот шампионат на Македонија. Кавадаречката екипа вечерва пред својата публика во салата „Јасмин’’ го совлада Кожув со 82:69 и со 3-1 во победи обезбеди пласман меѓу четирите најдобри екипи.

По израмнетото прво полувреме кое заврши со поен предност за Фени И. со 39:38, домаќините во третиот териод одиграа многу поквалитетно и го добија истиот со 21:7. Тоа беше клучниот период од овој меч во кој Карло Враговиќ со 27 постигнати поени беше најзаслужен за оваа победа на кавадаречката екипа, во која Кирил Николовски придонесе со 14 поени.

Во полуфиналето Фени Индустри за противник ќе го има актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром.

Би те интересирало и

Младите македонски кошаркари на силен турнир во Истанбул

Младите кошаркарски селекции на Македонија до 15 и до 16 години пристигнаа во Истанбул каде ...

Казни во Химки, од играчи до хигиеничарки

Раководството на рускиот кошаркарски клуб Химки одлучи со половина плата да ги казни буквално сите ...