Физичките вежби ја отстрануваат несоницата – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Физичките вежби ја отстрануваат несоницата

Резултатите од едно неодамнешно истражување покажаа дека вежбањето може значително да помогне за спречување на несоницата. Единаесет доброволци на возраст од 57 до 70 години, кои страдале од несоница, добиле задача да вежбаат трипати неделно по 30 минути.

По 16 недели редовно вежбање, квалитетот на сонот на доброволците значително се подобрил. Научните напоменуваат дека веднаш не се покажуваат резултати, па заради тоа треба истрајност и упорност.

Би те интересирало и

Нил Дајмонд ја откажа последната турнеја откако дозна дека има Паркинсонова болест

Американскиот пејач, Нил Дајмонд ја откажува актуелната турнеја и се повлекува од одење на турнеи ...

Секојдневни навики кои додаваат килограми

Ако избегнувате брза храна, слатки и редовно вежбате, но никако да симнете неколку проблематични килограми, ...