Филмот „Ослободувањето на Скопје“ награден на фестивал во Шведска – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Филмот „Ослободувањето на Скопје“ награден на фестивал во Шведска

Филмот „Ослободувањето на Скопје“ во режија на Раде Шербеџија и неговиот син Данило доби специјална награда од жирито на филмскиот фестивал BaNeFF (Balkan New Festival), кој се одржуваше во Стокхолм, Шведска од 16 до 19 февруари во Стокхолм, Шведска.

На фестивалот се прикажуваат филмови од регионот на Балканот и филмови кои третираат теми кои се актуелни во државите на Балканот.

Главните улоги во филмот ги толкуваат Давид Тодосовски, Силвија Стојановска, Раде Шербеџија, Луција Шербеџија, Небојша Глоговац и Мико Ноусаинен. Филмот е копродукција меѓу Македонија, Хрватска и Финска.

„Ослободување на Скопје“ е македонски кандидат за Оскар од неанглиско говорно подрачје за 2016 година.

Би те интересирало и

Фотографија на денот: Фестивал на светлината во Франкфурт

Фестивалот на светлината, кој е во тек деновиве, бројни згради во Франкфурт и Офенбах ги ...

„Плати со поезија“ на десет локации во Македонија

Денот на поезијата – 21 Март денеска по четврти пат ќе се одбележи со настанот ...