Филхармонијата доби техничка дозвола за нов почеток: Отварањето е вечерва – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Филхармонијата доби техничка дозвола за нов почеток: Отварањето е вечерва

Новата сала на Македонската филхармонија денес претпладне ја доби дозволата за технички прием, и со тоа, вечерва во 20 часот, свечено и официјално ќе почне новата сезона.

Објектот на  Филхармонијата, без технички прием на 21 мај го отвори претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов и тогашната власт на ВМРО-ДПМНЕ, на чело со премиерот Емил Димитриев, министерката за култура Елизабета Канческа- Милевска и директорката Маја Чанаќевиќ.

Концертот за вечерашниот старт е симболично насловен „Нов почеток“, ќе диригира Борјан Цанев , а пијанистот Дино Имери ќе го свири еден од најпопуларните концерти за клавир и оркестар од Чајковски, бр 1.

Вториот дел од програмата е посветен на „Римски фонтани“ од Респиги и „Ѓаволштините на Тил Ојленшпигел оп.28“ од Рихард Штраус. Вечерашниот концерт е распродаден.

 

Преземено од: Сакам Да Кажам

Би те интересирало и

Денеска започнува манифестацијата „Снежен град“ на Попова Шапка

Традиционалната детска манифестација „Снежен град“ почнува денеска на Попова Шапка во организација на Детскиот културен ...

Прилепскиот театар подготвува втор дел на култната детска претстава ,,Волшебникот од Оз“-,,Враќањето на Дороти“

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“  интензивно ја подготвува првата премиера во новата 2018-тта година и тоа ...