ФИФА ги зголеми премиите за Светското првенство во Русија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

ФИФА ги зголеми премиите за Светското првенство во Русија

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) објави дека наградниот фонд на Светското првенство во Русија следната година ќе биде 400 милиони долари. Тоа е за 42 милиони dолари или 12% повеќе од износот што беше одвоен за Мундијалот во Бразил во 2014 година.

Секој од 32-та учесници на првенството во Русија ќе добие два милиони долари, што е за 500 илјади долари повеќе од износот на шампионатот во Бразил. На последното Светско првенство, победникот Германија освои 35 милиони долари, а финалистот Аргентина – 25 милиони. Сега новиот светски шампион ќе добие 50 милиони долари, а вториот за 10 помалку.

Допрва ќе се разјасни каква сума ќе добијат клупските тимови кои имаат свои фудбалери на светското првенство.

Би те интересирало и

У19: Македонија поразена од Унгарија

Репрезентација на Македонија за фудбалери до 19 години денеска доживеа пораз од Унгарија со 3:4 ...

Манчестер Јунајтед е подготвен да плати 50 милиони фунти за Варан

Манчестер Јунајтед е сериозно заинтересиран за фудбалерот на Реал Мадрид, Рафаел Варан, објавија англиските медиуми ...