ФИФА потврди: Лестер задоцни 14 секунди

Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) одлучи да ја отфрли жалбата на Англиската фудбалска федерација (ФА) во врска со трансферот на Адриен Силва од Спортинг Лисабон во Лестер кој изнесуваше 22 милиони фунти.

Потсетување дека, админастрацијата на Лестер не успеа да го регистрира Силва до затворање на летниот преоден рок. „Лисиците“ задоцнија да го завршат трансферот 14 секунди.

ФИФА стриктно ги применува правилата, а Силва не може да се регистрира за Лестер до следниот преоден рок и нема да може да тренира со Лестер до почетокот на 2018 година.

Би те интересирало и

УЕФА ги објави номинациите за тимот на годината

Европската фудбалска унија (УЕФА) на својата официјална интернет-страница го објави списокот на фудбалери што се ...

Тевекио повеќе не е прв човек на италијанскиот фудбал

Карло Тевекио замина од функцијата претседател на Фудбалскиот сојуз на Италија. Тевекио ја напушти функцијата ...