Француските пратеници побараа од претседателот да ја признае државата Палестина – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Француските пратеници побараа од претседателот да ја признае државата Палестина

Околу 154 француски пратеници и сенатори од сите политички партии го повикаа претседателот, Франсоа Оланд да ја признае државата Палестина.

– Франција треба да покаже решителност во излегувањето од слепата улица на тој конфликт, со тоа што свечено во името на самоопределувањето ќе каже дека палестинскиот народ има право да создаде држава – се вели во писмото од пратениците.

– Тоа е согласно меѓународното право, но е и во интерес на безбедноста на Израел, додаваат пратениците, обраќајќи се до претседателот со повик да дејствува на висината на својата функција и да не го пропушти овој историски момент.

На листата пратеници, кои го потпишале писмото се претставени речиси сите политички групации, како од левата, така и десната ориентација на политичкиот спектар.

Би те интересирало и

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...

По скандалот со Фејсбук, измамите ќе чинат многу скапо, најави еврокомесарот за правда

Следниот скандал сличен на тој со Фејсбук, после мај може да чини многу скапо, предупреди ...