Француски пратеници апелираат Оланд да ја признае палестинската држава – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Француски пратеници апелираат Оланд да ја признае палестинската држава

Вкупно 154 пратеници на францускиот парламент ги ставија потписите на отвореното писмо, во кое апелираат претседателот во заминување Франсоа Оланд, официјално да ја признае палестинската територија како држава, пренесува весникот Journal de France.

Франција мора да се ангажира во овој конфликт потврдувајќи дека во рамки на неотуѓивото право за самоопределување палестинскиот народ има право на држава. Тука станува збор за почитување на меѓународните права и безбедноста на Израел, вели пратеникот на Социјалистичката партија Жилбер Роже во отвореното писмо до шефот на државата.

Франција веќе долго време го поддржува решението – две држави, а писмото го потпишаа политичари од целокупниот политички спектар, наведува гаенцијата AFP.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Скандалот со Кембриџ Аналитика го тресе Фејсбук

Професорот кој преку апликација собирал податоци на корисниците на Фејсбук тврди дека е „жртвено јагне“. ...

Трамп му честитал на Путин и покрај советите да не го прави тоа

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера телефонски му честитал на рускиот претседател Владимир Путин на изборната ...