Фрчковски: Претседателот нема мандат да побара сигурни потписи – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Фрчковски: Претседателот нема мандат да побара сигурни потписи

Од Беса и од Алијансата за Албанците, кои заедно имаат осум пратеници, веќе најавија дека тие ќе им ги дадат потписите, а потоа ќе преговараат за Влада.

Со собраните минимум 61 потпис, Заев треба да го побара мандатот од претседателот Ѓорге Иванов, кој постави и уште два услова, заштита на државните интереси на Македонија, и системска реформа, во која ќе бидат опфатени субјектите на системот за национална безбедност. Овие негови барања предизвикаа бурни рекации.

Експертите укажаа дека Иванов, со своите барања за потписи излегува од своите надлежности, и ја одолговлекува постапката за формирање Влада. Ова го потврди и професорот Љубомир Фрчкоски, во вчерашното гостување на Топ Тема.

Би те интересирало и

Tимоние: Немојте да се изгубите во беспотребни кавги

Франсцускиот амбасадор во Македонија, Кристија Тимоние  денеска од Штип  им порача на политичарите и пратениците ...

Патриотски протест во Скопје во пресрет на доаѓањето на Коѕијас

Да престанат преговорите со Грција за името и Македонија да влезе во меѓународните институции под ...