Фудбалерите на Реал ќе добијат „тешка“ премија ако го освојат клупското СП – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Фудбалерите на Реал ќе добијат „тешка“ премија ако го освојат клупското СП

Реал Мадрид и Гремио денеска играат за светскиот трон, а покрај престижот и титулата, на фудбалерите нема да им дојде лошо и паричната стимулација – пишува порталот Спорт1.

ФИФА подготви награда од 4,2 милиони евра за освојувачот на Светското клупско првенство. Реал, пак, објави дека на своите фудбалери ќе им подели по 100.000 евра премија ако успеат во тоа.

Кралскиот клуб игра во променлива форма во последниов период, меѓутоа кога станува збор за титула и за богата парична премија фудбалерите сигурно ќе гинат на теренот. Веќе им успеа да ја освојат Лигата на шампионите, шпанското првенство, Суперкупот на Шпанија, Суперкупот на УЕФА, во Скопје, па клупското СП би било петти пехар.

Ако ги ставиме на купче сите премии и бонуси кои фудбалерите на Реал ги добиваше секој играч на Реал, доаѓаме до импресивна цифра од најмалку 1.9 милиони евра,

Дали ќе ја зголемат ќе видиме вечерва во финалето, кое почнува од 18 часот.

 

Извор: www.sport1.mk

Би те интересирало и

Мурињо ги критикува играчите на Јунајтед: Исплашени се, немаат самодоверба и класа

Некои фудбалери на Манчестер Јунајтед беа исплашени за време на натпреварот од ФА Купот против ...

Крчмаревиќ ќе го наследи Бубања на клупата на Победа

Црногорскиот стратег Славољуб Бубања повеќе не е тренер на Победа. По денешниот состанок со клупското ...