Последни вести

Спалети: И синот ми се налути зашто сум го „избркал“ Тоти

Spalletti-Roma

Тренерот на Рома, Лучијано Спалети беше во прв план на „Олимпико“ и покрај тоа што ја проследи победата над Палермо од трибините, ситуација која секако не ги остави рамнодушни фановите на Рома кои синоќа во френетична атмосфера му изразија поддршка на легендарниот капитен. Тоти дојде на трибините, а Спалети мораше ...

Повеќе »

Црвено-црните порачаа: „Ајде да ја исковаме првата златна ѕвезда над логото на Вардар“!

спорт

Предизвикот да се биде секогаш најдобар и пример за сите останати, со себе неизбежно го носи бремето наметнато од императивот, кое на својот грб можат да го понесат само вистинските шампиони – го почнува ФК Вардар денешното обраќање до медиумите. Сопштението на Клубот ви го пренесуваме во интегрална верзија: По ...

Повеќе »

Новинарско прашање го „избрка“ Роналдо од прес конференција

Cristiano+Ronaldo+Real+Madrid+soccer+star+_lRPprWPJI-l

Најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо ја напушти прес-конференцијата пред мечот со Рома. Жпортугалецот си замина предвреме зашто еден новинар го праша за неговата неефикасност во последно време. „ Зошто играм лошо на гостински терен? Зошто сум неефикасен? Наведете ми еден фудбалер кој постигнал повеќе голови во гости од ...

Повеќе »

Нејмар остана без приватниот авион и јахтата

Neymar-has-35-million-of-assets-frozen-in-Brazil-including-yacht-and-private-jet-644451

Обвинувањата дека затајувал данок во времето кога го носел дресот на Сантос, го оставија Нејмар без приватниот авион и јахтата. Локалните медиуми пишуваат дека капитенот на бразилската фудбалска репрезентација, од страна на бразилските власти е осомничен дека затаил данок во периодот од 2011 до 2013 година. Одлуката на властите во ...

Повеќе »

Најелитното натпреварување во светот на клупскиот фудбал продолжува вечерва

Chel

Во трета сезона по ред во нокаут-фазата ќе гледаме пресметка помеѓу ПСЖ и Челзи, додека во вториот вечерашен дуел се сретнуваат Бенфика и Зенит. Секако во центарот на вниманието денеска ќе биде мечот во Париз. Минатата година во осминафиналето како победници излегоа Французите, а претходно во четвртфиналето подобар беше лондонскиот ...

Повеќе »

ВИДЕО: Губеа 1-6 во 63 минута, а на крај победија со 8-6

1231234234aaddd

  Пријателскиот меч меѓу Холанд Парк Хокс и Голд Кост сити кој се одигра во Австралија ќе остане запаметен во историјата затоа што на него се случи неверојатен пресврт. Екипата на Голд Кост сити во 63 минута губеше со 1-6, но потоа следеше неверојатен пресврт – фудбалерите на Холанд парк ...

Повеќе »

УЕФА ја промовираше топката со која ќе се игра финалето од ЛШ

uefa-topka-1

Топката со која ќе се игра финалниот натпревар од Лигата на шампионите денеска беше презентиран од страна на УЕФА. Инаку, по зимската пауза, Лигата на шампионите од утре повторно ќе биде актуелна, започнуваат елиминационите средби. Како увертира во осминафиналните натпревари, УЕФА денеска ја претстави официјалната топка на Адидас со која ...

Повеќе »

Од игра излегува таткото, во игра влегува синот

od-igra-izleguva-tatkoto-vo-igra-vleguva-sinot-148184

Реткост во фудбалот е истовремено во ист дрес да гледаме татко и син. Тоа требаше да се случи пред 20 години на пријателски меч меѓу Естонија и Исланд каде во Талин се појавиле двајца Исланѓани кои се разлика 17 години, но селекторот не им учинил. Вистината во тоа е што ...

Повеќе »

ВИДЕО: Ибракадабра го скрши отпорот на Лион во Купот на Франција

62723-na-ibrahimovikj-ne-mu-odi-kaj-gigantite-samo-dva-gola-na-18-natprevari

За првиот гол на „Паркот на принцовите“ се чекаше до 63-та минута од средбата, а истиот всушност привлече и најголемо внимание поради мангупскиот потег кој го изведе Ибрахимовиќ. Шведскиот напаѓач постигна уште еден од своите егзибициски погодоци, овој пат сместувајќи ја топката во мрежата со гради откако претходно одлично беше ...

Повеќе »

Мурињо во Манчестер јунајтед ќе биде перфектен

Жозе Мурињо  (Getty images)

По заминувањето на Сер Алекс Фергусон, Манчестер јунајтед ги нема резултатите на кои беа навикнати фановите на клубот. Иако сеуште нема официјална информација, речиси никој не се сомнева дека Жозе Мурињо од следната сезона ќе го превземе кормилото на Олд Трафорд. „Манчестер јунајтед има многу млади фудбалери кои сакаат да ...

Повеќе »

Скандал во Англија: Репрезентативец призна дека имал сексуална активност со малолетничка

promo279375268

Репрезентативецот на Англија, Адам Џонсон денека пред судот признал дека имал сексуална активност, односно дека бакнал  петнаесетгодишно девојче. Фудбалерот Џонсон, признал дека создавал услови и планирал да има сексуален однос со девојчето, но не изјавил дека тоа се случило. Адам од 2012 е член на Сандерленд, а за репрезентацијата на ...

Повеќе »

Мурињо се пофалил дека ќе го наследи Ван Гал

jose-5220429152

Фудбалскиот стручњак Жозе Мурињо им открил на своите најблиски пријатели дека дал согласност да го преземе Манчестер Јунајтед- пренесуваат британските медиуми. Уште од претходно беше познато дека Португалецот има желба да продолжи со работа во Премиерлигата, но вчера открил дека преговорите со раководството на клубот од Олд Трафорд се во ...

Повеќе »

Лестер има се што треба за да биде шампион!

15.07rani1

Лестер продолжува да живее во бајка, растурајќи ги противниците на патот кон славата. И како што минува времето, така „лисиците“ се повеќе ги убедуваат стручњаците дека формата и квалитетот не се случајни, туку избраниците на Клаудио Раниери се многу сериозни во желбата да станат шампиони на Премиер-лигата. „Скај спортс“ подготви ...

Повеќе »

Мурињо го прекина молкот и најави враќање на фудбалските терени

murinjo-so-makabi-615x400

По катастрофалниот старт на новата натпреварувачка сезона, Жозе Мурињо заработи отказ од газдата Роман Абрамович во последниот месец од минатата година, но покрај промените во тимот од Лондон, неговото заминување од Челси предизвика вистинска бура од реакции и во целокупната јавност на Островот која секојдневно го користи неговото име за ...

Повеќе »

Мурињо го прекина молкот и најави враќање на фудбалските терени

José-Mourinho

По катастрофалниот старт на новата натпреварувачка сезона, Жозе Мурињо заработи отказ од газдата Роман Абрамовиќ во последниот месец од минатата година, но покрај промените во тимот од Лондон, неговото заминување од Челси предизвика вистинска бура од реакции и во целокупната јавност на Островот која секојдневно го користи неговото име за ...

Повеќе »
Close