Последни вести

Франција славеше над Англија (Видео)

Франција и Англија, во вторникот, одиграа пријателски натпревар кој им беше посветен на жртвите од терористичките напади во Манчестер и Лондон. Фудбалерите пред почетокот на мечот на теренот на „Стадионот Франција“ излегоа со песната на култниот рок бенд Оејзис „Don`t Look Back in Anger“, во чест на жертвите од терористичките ...

Повеќе »

Поднесена тужба против Роналдо за даночно затајување

Шпанскиот весник Марка пишува дека против фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, обвинителот Позуело де Аларкон покренал постапка за затајување данок. Во тужбата се наведува дека Кристијано Роналдо ги искористил „дупките во законот“ слично како што тоа го напаравил неговиот колега од Барселона, Лионел Меси, за да не плати данок. ...

Повеќе »

Уште еден Погба ќе игра во Премиерлигата?

Според англиските медиуми, Евертон сака да го донесе братот на Пол, Флорентин Погба кој во моментов настапува за Сент Етијен во француската лига. Премиерлигата од идната сезона може да добие уште еден Погба ако Евертон успее во намерата да го ангажира Флорентин. Покрај Евертон, за Флорентин Погба се интересира и ...

Повеќе »

Реал му плати да се врати дома: Заминува и Коентрао

Реал Мадрид полека се разделува од своите староседелци. Пепе како слободен играч оди во ПСЖ, а неговиот земјак Фабио Коентрао се сели во Спортинг Лисабон. После шест години во дресот на „Кралевите“, Коентрао дефинитивно заминува од Реал. Иако делува како ветеран, има 29 години и сигурно може да одигра уште ...

Повеќе »

УЕФА ќе открие детали како да се обезбедат билети за мечот Реал-Манчестер Јунајтед

Скопје, односно „Телеком арена“, на 8.август ќе биде домаќин на УЕФА Суперкупот. За овој трофеј ќе се борат освојувачите на Лигата на шампионите и Лига Европа, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Реал и Манчестер Јунајтед, два трофејни, атрактивни тима, преполни со фудбалски ѕвезди, на 8.август ќе гостуваат во Скопје. Интересот ...

Повеќе »

Андре Силва пристигна во Милан за 38 милиони евра

Португалски фудбалер Андре Силва го напушти Порто и во новата сезона ќе настапува за Милан, а трансферот е вреден 38 милиони евра. Силва денеска пристигна во Милано на медицински прегледи и се очекува да стави потпис на петгодишен договор со седумкратниот шампион на Европа. Дваесет и двегодишнниот Португалец најверојатно ќе ...

Повеќе »

Ангеловски: Загубивме од Шпанија, но ги добивме талентираните Елмас и Тошевски

По поразот од Шпанија во мундијалските квалификации, селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски не го криеше незадоволството од лошата игра во првиот дел, но и задоволството што Македонија доби два екстра талентирани фудбалери на овој меч. „Честитки за Шпанија на победата, ние не сме задоволни, особено од тоа како ...

Повеќе »

ШПАНИЈА ВО СКОПЈЕ Е ГЕНЕРАЛНА ПРОБА ЗА МАНЧЕСТЕР-РЕАЛ НА 8 АВГУСТ

Вечерашниот фудбалски натпревар меѓу Македонија и Шпанија во квалификациите за Светското првенство во Русија следната година им служи на ФФМ, УЕФА и МВР како генерална проба за Суперкупот на УЕФА, закажан за 8 август во Скопје. Шпанија е идеален тим за пробата, бидејќи дури седуммина од репрезентативците на „фуријата“ би ...

Повеќе »

МВР со посебен сообраќаен режим за натпреварот Македонија – Шпанија

Министерството за внатрешни работи информира дека во текот на утрешниот ден, поради одржување на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Шпанија, ќе биде воведен посебен сообраќаен режим. Сите детали може да ги прочитате во продолжение. Во врска со одигрување на утрешниот (11.06.) меѓународен фудбалски натпревар помеѓу репрезентациите на Македонија и Шпанија, ...

Повеќе »

Квалификации за СП 2018: Шкотска домаќин на Англија во дербито на денот

Британското дерби меѓу Шкотска и Англија е дуелот кој привлекува најголемо внимание од денешните девет натпревари во квалификациите за Светското фудбалско првенство во Русија 2018 година. Средбата во Кардиф е во рамките од Ф групата во која денеска играат и Словенија – Малта и Литванија – Словачка. На табелата лидер ...

Повеќе »

ФК Тетекс е на стаклени нозе бара спонзори

Фудбалскиот клуб Тетекс на стаклени нозе ќе ја започне новата фудбалската сезона од втората македонска фудбалска лига. Клубот кој едвај успеа да опстане во втората лига го води иницијативен одбор за спас на клубот, кој нема ниту еден спонзор. Фудбалската сезона велат фудбалерите, поминала со многу тешкотии. Играчите немаа ниту ...

Повеќе »

Саутемптон преговара со Томас Тухел

Томас Тухел, кој по завршувањето на сезоната ја напушти клупата на Борусија Дортмунд, е во преговори со премиерлигашот Саутемптон. Саутемптон минатата сезона имаше големи амбиции, играше и во финалето на Лига купот, пред два месеци доби нови сопственици. Кинеските газди имаат големи очекувања за сезоната 2017/2018 и поради тоа сакаат ...

Повеќе »

Мората ја спаси „фуријата“ од пораз, Италија славеше над Уругвај (Видео)

Фудбалската репрезентација на Шпанија, во пресрет на гостувањето во Скопје, во пријателски натпревар ремизираше со Колумбија 2:2. Контролен натпревар одигра уште еден ривал на Македонија од Г групата, Италија. „Азурите“ славеа против Уругвај со 3:0. Шпанскиот селектор Лопетеги на натпреварот со Колумбија не ги користеш услугите на Диего Коста, голамнот ...

Повеќе »

Стефано Пиоли ја презеде Фиорентина

Стефано Пиоли е именуван за нов тренер на калчолигашот Фиорентина, потврди клубот од Фиренца. Пиоли неодамна беше отпуштен од Интер, поради серијата на лоши резултати, ќе биде тренер на тимот во кој, во минатото, како играч мина шест сезони. На клупата на „виолетовите“ тој го наследи Португалецот Паоло Соуза, а ...

Повеќе »

Венгер го доби посакуваното прво летно засилување

Арсенал за првпат после 20 години ќе мора да се соочи со реалноста да игра во европското натпрерварување кое е од втор ранг, но сепак тоа не беше доволна причина раководството на клубот од Северен Лондон да ја прекине соработката со Арсен Венгер кој минатата недела и официјално доби нов ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']
Close