Фудбал – Page 20 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Браво херои – Младада фудбалска селекција ја совлада Северна Ирска со 2:0

Македонија ги има своите вистински спортски херои во овие фудбалски времиња за нас! Издигнати високо над нашето постојано сивило сите изминати години, носејќи силна светлина и надеж за далеку подобро фудбалско утре. Така беше и вечерва на „Филип Втори“ издржувајќи под товарот на силниот императив за победа и желбата да ...

Повеќе »

Децата се толку блиску до Европско првенство, ние ги подржуваме со празен стадион

Децата се толку блиску до Европско првенство, ние ги подржуваме со празен стадион. Ова е ставот на твитерџијата @Fr_33_dom. Така ли ќе ги бодриме доколку се пласираме на светско првенство за млади до 21 година.

Повеќе »

Албанија со десет играчи ќе го доигра мечот против Македонија!?

Поради повреда на Џимшити, Македонија може да го доигра натпреварот против Албанија со фудбалер повеќе. Албанските медиуми известуваат дена непосрено пред прекинот на натпреварот, нивниот дефанзивец Берат Џимшити заработил сериозна повреда. Неговиот настап денеска е под знак прашалник, а ако не може да го доигра натпреварот Албанија ќе остане со ...

Повеќе »

Македонија против Албанија ги почнува квалификациите за СП во фудбал

Со оптимизам, мотивираност и желба за добар резултат македонските фудбалери го очекуваат вечерашниот дуел во Скадар против Албанија, прв од новиот квалификациски циклус за Светското првенство 2018. Селекторот Игор Ангеловски најави дека неговите избраници се подготвени за нов почеток и верува дека ќе стартува со позитивен резултат. – Ова е ...

Повеќе »

1,38 милијарди евра потрошени за засилување во Премиер лигата

Откако на полноќ беше затворен летниот преоден рок, Дилојт соопшти дека Премиерлигата поставила нов рекорд. Премиерлигашите потрошиле 1,38 милијарди евра на засилувања. Ова преставува зголемување од 34% во споредба со минатата сезона кога беа потрошени 1,03 милијарди евра. Првенството на Англија е пред Серија А, клубовите од Италија за нови играчи ...

Повеќе »

Анџелоти предвидува кој ќе биде победник во Премиер Лигата

Менаџерот на Баерн Минхен, Карло Анчелоти, кој работеше во Премиер лигата, дава своја оценка за она што ќе се случува до мај следната година. Тој предвидува кој ќе биде шампион во Премиерлигата, поврзано со тоа, Анчелоти ги предвидува и најдобрите стрелци во Премиер лигата. Во интервју за дневниот весник AS, Анчелоти ...

Повеќе »

Тиери Анри уште на почетокот остварува неверојатен впечаток во репрезентацијата на Белгија како прв асистент

Тјери Анри во текот на вчерашниот ден и официјално ја стартувше својата нова функција на прв асистент во белгиската фудбалска репрезентација, а од тоа што го пренесуваат локалните медиуми, легендарниот Французин најголем дел од првиот тренинг го минал во друштво на напаѓачите. Поради начинот на кој играше и на кој ...

Повеќе »

Фудбалските “милионери” од балканот – Динамо Загреб

Тинејџерот Анте Чориќ е следниот играч што ќе си замине од Динамо Загреб во голем клуб, најверојатно во Манчестер сити, па популарните „модри” со право го заслужуваат епитетот „милионери” од Истокот на Европа. Здравко Мамиќ е контроверзна личност, но никој не може да го оспори неговиот инстинкт за купопродажба на ...

Повеќе »

ХАКАН ШУЌУР ИЗБРИШАН ОД ФУДБАЛСКА ТУРЦИЈА

Фудбалскиот сојуз на Турција и трофејниот Галатасарај, под притисок на власта на Реџеп Тајип Ердоган биле принудени да го избришат најдобриот играч во историјата на оваа земја од сите официјални документи. Никој како него не дал 228 голови за Галатасарај. Никој никогаш не постигнал важни голови за Галатасарај како него. ...

Повеќе »

Ги одбил Арсенал и Ливерпул за да се пресели во Лајпциг?

Иако талентираниот Шкотланѓанец Оливер Бурк ја „прерасна“ конкуренцијата во англискиот Чемпионшип, сепак, никој не очекуваше дека ќе се пресели во Германија. Англиските медиуми подолго време го поврзуваа 19-годишниот талентиран фудбалер на Нотингем Форест со трансфер во Арсенал и Ливерпул, а дури се шпекулираше дека за неговите услуги е заинтересиран и ...

Повеќе »

Гризман: Ќе се бориме за опстанок ако продолжиме да играме вака

Фудбалерот на Атлетико Мадрид, Антоан Гризман, рекол дека неговиот тим ќе се бори опстанок доколку во продолжение на шампионатот игра како на саботниот меч против Легањес. Актуелниот вицепрвак на Европа, Атлетико Мадрид, по воведните две кола има освоено два бода, откако по ремито со Алавес (1-1), ремизираше и кај новиот ...

Повеќе »

Најдобрата американска голманка заработи суспензија од шест месеци

“Долгиот” јазик скапо ја чинеше најдобрата американска голманка Хоуп Соло. Репрезентативка ја критикуваше селекцијата на Шведска, нарекувајќи ги кукавици поради одбранбениот стил на игра на Олимписките игри во Рио. Нејзините критики наидоа на осуда од страна на Американската фудбалска федерација поради што голманката ќе добие шестмесечна суспензија од националниот дрес. ...

Повеќе »

Реванш-натпревари за влез во фудбалската Лига на шампиони

Во Лигата на шампиони на УЕФА вечерва на програмата се пет реванш дуели од плеј-офот за влез во групната фаза. Двојки и резултати од првите средби: Рома – Порто (1:1 прв натпревар), Хапоел Бер Шева – Селтик (2:5), Легија – Дундалк (2:0), Монако – Виљареал (2:1) и Викторија Плзен – ...

Повеќе »

Генк противник на Шкендија во баражот за место во Лига Европа

Екипата на Генк е следниот противник на единствениот преостанат макеоднскиот тим на европската фудбалска сцена Шкендија. Ова е исходот од денешешната жрепка во Нион, на која Шкендија за противник го доби тимот на – кој ќе биде последната пречка за тетовската екипа за влез во групната фаза во Лига Европа. ...

Повеќе »

Фудбалската селекција на Белгија со нов селектор

Шпанскиот тренер Роберто Мартинез е нов селектор на Белгија и на оваа позиција ќе го наследи Марк Вилмотс кој беше отпуштен по слабиот резултат на Белгија на Европското првенство во Франција. Оваа репрезентација во четвртфиналето беше елиминирана од Велс. Мартинез претходната сезона беше менаџер на Евертон, но поради слабите резултати ...

Повеќе »