Фудбал – Page 3 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Ѓорѓиоски: Лани остваривме многу, плодовите допрва ќе ги собираме

Фудбалската федерација на Македонија во Скопје го одржа Редовното годишно собрание на кое беа присутни 94 од вкупно 98 делегати. Претседателот, Илчо Ѓорѓиоски во своето обраќање рече дека минатата година била одлична за македонскиот фудбал и дека сите треба да бидат горди на оствареното. – ФФМ потврди дека може многу. ...

Повеќе »

ПСЖ: Судијата му помогна на Реал

ПСЖ на „Сантијаго Бернабеу“ имаше предност, но на крајот со два гола негатива замина за Париз. Тренерот Унаи Емери и претседателот Насер Ал Келаифи за ваквиот расплет ги обвинија италијанските судии преводени од Џанлука Роки. „Имаме поделени чувства во врска со италијанскиот судија. Со дискутабилни одлуки тој му помогна на ...

Повеќе »

Вечерва не’ очекува најскапиот фудбалски натпревар во историјата!

Мадридскиот весник „Марка“ прецизно пресмета – на теренот вечерва ќе се најдат фудбалери чија вредност изнесува 1 милијарда и 200 милиони евра. Толку вредат тимовите на Реал Мадрид и ПСЖ кој во изминатите години вложи богатство во нови фудбалери. Двата клуба неколку пати во изминатите години го рушеа светскиот трансфер ...

Повеќе »

Марио Манџукиќ и Миралем Пјаниќ предизвикаа голем скандал за време на натпреварот против Тотенхем

Малку требаше соиграчите од Јувентус, Марио Манџукиќ и Миралем Пјаниќ да предизвикаат голем скандал за време на натпреварот против Тотенхем. Во второто полувреме Манџукиќ тргна да изведува аут, Пјаниќ сакаше да го направи истото, но само се изнервираа еден со друг и почнаа да летаат пцовки. Преземено од: ЗаЗабава

Повеќе »

Шкендија очекува победа во дербито со Вардар

Фудбалскиот клуб Шкендија очекува победа на првиот натпревар од пролетната сезона од Првата македонска фудбалска лига. Со победата како што велат, ќе бидат поблиску до освојувањето на првенствототo, со голема предност пред Вардар од 11 поени. „Победата против Вардар ќе биде голема победа за Шкендија, која ќе биде на прагот ...

Повеќе »

Седумте најдобри играчи надвор од големата шестка во Премиер лигата (видео)

Во најкомпетитивниот шампионат на светот, Премиер лигата на самиот врв се издвоија шест тимови Сити, Јунајтед, Ливерпул, Челси, Тотенхем и Арсенал-состави кои сега ја сочинуваат таканаречената голема шест или Топ 6. Во овие клубови има навистина квалитетни асови, но дружината на „HITC Sevens“ состави компилација од најдобрите седум играчи надвор ...

Повеќе »

Пике го повреди коленото, се соочува со подолга пауза

Одбранбениот фудбалер на Барселона, Жерар Пике на вчерашниот натпревар против Еспањол го повреди коленото и можно е да биде надвор од терените подолго време. Шпанскиот „АС“ објави дека Пике може да паузира еден месец, но прво ќе се почекаат деталните лекарски прегледи, а потоа ќе се знае точно колку ќе ...

Повеќе »

Филаделфија го освои Суперболот (видео)

„Орлите“ на крајот славеа со 41:33, во Суперболот на кој имаше освоено најмногу јарди во историјата. Еден од најдобрите супербол натпревари беше одигран рано утрово, откако Филаделфија Иглс со 41:33 ги победи Њу Ингланд патриотс на дуелот во Минесота. За Иглс ова е прв триумф во третиот обид во Суперболот, ...

Повеќе »

Неверојатни 24.000 евра достигна на црно цената на билетите за Реал – ПСЖ

За само 37 минути се продадени влезниците за натпреварот од Лигата на шампионите меѓу Реал Мадрид и ПСЖ, а огромниот интерес за овој дуел придонесе цената на црно да достигне неверојатни 24 илјади евра. Реал Мадрид е бранител на трофејот во елитното натпреварување, но не игра во посакуваната форма оваа ...

Повеќе »

Најбогатиот фудбалер на светот игра во резервниот состав на Лестер!

Дали знаете кој е најбогатиот фудбалер на светот? Не ниту Кристијано Роналдо, ниту Лионел Меси… Станува збор за Фаик Болкија, 19-годишниот играч за врска во вториот состав на Лестер, кој нема којзнае каков договор, но затоа е роден под среќна ѕвезда. Болкија е внук на Султанот од Брунеи, Хусанал, кому ...

Повеќе »

Реал го доби дербито во Валенсија

Во дербито од 21-то коло на шпанската Примера фудбалерите на Реал Мадрид славеа кај Валенсија со 4:1 со што им се приближија на водечките екипи на табелата. Во одлучната претстава Реал веќе на полувремето имаше сигурно водство во 2:0, а двата гола ги постигна Кристијано Роналдо, во 16 и 38 ...

Повеќе »

Вардар со фантомски гол загуби од Черноморец

Македонскиот првак Вардар загуби од Черноморец со 0-1 на денешниот пријателски натпревар на подготовките во Анталија. Противникот го постигна голот на фантомски начин, со многу контроверзи дали топката воопшто ја помина гол – линијата. Сепак, по многу натегање, нервоза и со противничките фудбалери и со судиите, погодокот беше признат, а ...

Повеќе »

Гибралтар првпат ќе заигра дома на мечот со Македонија?

Македонската фудбалска репрезентација првиот натпревар во Лигата на нациите (ЛН), група 4, лига Д, треба да го одигра на 6 септември на гости против Гибралтар. Три дена подоцна, на 9 септември, на првиот домашен натпревар Македонија ја пречекува Ерменија. Потоа, на 13 октомври, во Македонија го пречекува Лихтенштајн, а три ...

Повеќе »

Мурињо го продолжи договорот со Јунајтед

Од раководството на „Црвените Ѓаволи“ потврдија дека 54-годишниот Португалец го продолжил договорот со клубот. Со новиот договор, Жозе Мурињо ќе остане на „Олд Трафорд“ најмалку до 2020-та година, а потпретседателот на клубот, Ед Вудвард ја потврди оваа информација за официјалната интернет страница на клубот. „Пресреќен сум што Жозе се согласи ...

Повеќе »

Реал Мадрид на лето ќе ја потроши најголемата сума во историјата, но на кого!?

Немаат проблем со ФФП, минатото лето клубот беше во плус од околу 170 милиони. Доколку го пресметаме она што го имаат на располагање за трошење, плус продажбите кои се спремни да ги направат доаѓаме до неверојатна сума. Реал Мадрид ќе прави револуцација, барем така тврди „Марка“ која неофицијално важи за ...

Повеќе »