Последни вести

Фудбалските “милионери” од балканот – Динамо Загреб

chorikj od dinamo

Тинејџерот Анте Чориќ е следниот играч што ќе си замине од Динамо Загреб во голем клуб, најверојатно во Манчестер сити, па популарните „модри” со право го заслужуваат епитетот „милионери” од Истокот на Европа. Здравко Мамиќ е контроверзна личност, но никој не може да го оспори неговиот инстинкт за купопродажба на ...

Повеќе »

ХАКАН ШУЌУР ИЗБРИШАН ОД ФУДБАЛСКА ТУРЦИЈА

hakan sukur izbrishan od turskiot fudbal

Фудбалскиот сојуз на Турција и трофејниот Галатасарај, под притисок на власта на Реџеп Тајип Ердоган биле принудени да го избришат најдобриот играч во историјата на оваа земја од сите официјални документи. Никој како него не дал 228 голови за Галатасарај. Никој никогаш не постигнал важни голови за Галатасарај како него. ...

Повеќе »

Ги одбил Арсенал и Ливерпул за да се пресели во Лајпциг?

IN PICTURE:  Oliver Burke celebrates with Jamie Ward and Ben Osborn as Burke makes it 2-0 to Forest.
STORY: SPORT LEAD: Nottingham Forest v Bolton Wanderers. Sky Bet Championship match at the City Ground, Nottingham.  Saturday 16th January 2016.
PHOTOGRAPHER: MARK FEAR

Иако талентираниот Шкотланѓанец Оливер Бурк ја „прерасна“ конкуренцијата во англискиот Чемпионшип, сепак, никој не очекуваше дека ќе се пресели во Германија. Англиските медиуми подолго време го поврзуваа 19-годишниот талентиран фудбалер на Нотингем Форест со трансфер во Арсенал и Ливерпул, а дури се шпекулираше дека за неговите услуги е заинтересиран и ...

Повеќе »

Гризман: Ќе се бориме за опстанок ако продолжиме да играме вака

fudbal alteliko

Фудбалерот на Атлетико Мадрид, Антоан Гризман, рекол дека неговиот тим ќе се бори опстанок доколку во продолжение на шампионатот игра како на саботниот меч против Легањес. Актуелниот вицепрвак на Европа, Атлетико Мадрид, по воведните две кола има освоено два бода, откако по ремито со Алавес (1-1), ремизираше и кај новиот ...

Повеќе »

Најдобрата американска голманка заработи суспензија од шест месеци

hope_solo

“Долгиот” јазик скапо ја чинеше најдобрата американска голманка Хоуп Соло. Репрезентативка ја критикуваше селекцијата на Шведска, нарекувајќи ги кукавици поради одбранбениот стил на игра на Олимписките игри во Рио. Нејзините критики наидоа на осуда од страна на Американската фудбалска федерација поради што голманката ќе добие шестмесечна суспензија од националниот дрес. ...

Повеќе »

Реванш-натпревари за влез во фудбалската Лига на шампиони

UEFA

Во Лигата на шампиони на УЕФА вечерва на програмата се пет реванш дуели од плеј-офот за влез во групната фаза. Двојки и резултати од првите средби: Рома – Порто (1:1 прв натпревар), Хапоел Бер Шева – Селтик (2:5), Легија – Дундалк (2:0), Монако – Виљареал (2:1) и Викторија Плзен – ...

Повеќе »

Генк противник на Шкендија во баражот за место во Лига Европа

GENK

Екипата на Генк е следниот противник на единствениот преостанат макеоднскиот тим на европската фудбалска сцена Шкендија. Ова е исходот од денешешната жрепка во Нион, на која Шкендија за противник го доби тимот на – кој ќе биде последната пречка за тетовската екипа за влез во групната фаза во Лига Европа. ...

Повеќе »

Фудбалската селекција на Белгија со нов селектор

роберто_мартинез

Шпанскиот тренер Роберто Мартинез е нов селектор на Белгија и на оваа позиција ќе го наследи Марк Вилмотс кој беше отпуштен по слабиот резултат на Белгија на Европското првенство во Франција. Оваа репрезентација во четвртфиналето беше елиминирана од Велс. Мартинез претходната сезона беше менаџер на Евертон, но поради слабите резултати ...

Повеќе »

Мурињо најави интересна промена на “Олд Трафорд”

murinjo-klupa-promena

Синоќа на “Олд Трафорд” беше одигран ревијален натпревар меѓу екипите на Манчестер Јунајтед и Евертон во чест на Вејн Руни, кој заврши без голови. Покрај промашувањето на Депај кое предизвика смеа на клупата на Јунајтед, еден од најинтересните моменти беше местото од каде Мурињо го следеше мечот заедно со своите ...

Повеќе »

ИГУАИН ЗАВРШИ НА ЃУБРЕТАРСКИ КАМИОН И ВО ВЦ-ШОЛЈА

iguan na kontenjer

Гонсало Игуаин се уште не потпишал за Јувентус, а веќе стана најомразена личност меѓу навивачите на Наполи, кои до пред само еден месец го славеа како најголем херој во градот. Аргентинскиот голгетер е на прагот на трансфер во редовите на италијанскиот шампион, кој е подготвен да ја активира откупната клаузула ...

Повеќе »

Меси комплетно го промени својот изглед и го „запали“ интернетот

barselona mesi

Лионел Меси ги изненади своите соиграчи една недела порано од тоа што требаше да се појави на тренинзите, а денеска напаладне ги изненади и сите фудбалски фанови откако преку социјалните мрежи се пофали со својот нов изглед. Ѕвездата на Барселона започна со трендот да не ја бричи брадата уште за ...

Повеќе »

Јуве ќе добие попуст за трансферот на Игуаин

19f6o-Higuain

Медиумите од Италија пренесуваат дека „Старата Дама“ ќе заштеди неколку милиони евра и ќе добие мал попуст за трансферот на Гонзало Игуаин. Аргентинецот веќе ги помина редовните лекарски прегледи и се најавува дека Јувентус во скоро време ќе ја активира откупната клаузула во договорот на играчот вредна 94,7 милиони евра. ...

Повеќе »

Дербито на Манчестер е повеќе од Мурињо против Гвардиола

Jose-Mourinho-Pep-Guardiola

Холанѓанецот, Арјен Робен е еден од играчите кој во својата кариера имаше можност да работи со двајца од најдобрите светски тренери, Жозе Мурињо и Пеп Гвардиола. Тие во оваа сезона ќе бидат ривали во Премиер лигата, ќе имаат градски пресметки, бидејќи едниот го води Манчестер Сити, другиот Манчестер Јунајтед. Токму ...

Повеќе »

ВИДЕО: Ибрахимовиќ го вежба „Харт голот“ за потребите на Манчестер Јунајтед

ibrahimovic

Златан Ибрахимовиќ кој пред десетина дена потпиша официјално договор со Манчестер Јунајтед, нема да биде дел од летната турнеја на клубот од Манчестер низ Кина, па веројатно треба да им се приклучи во Шведска, на мечот против Галатасарај. Ибрахимовиќ максимално го користи својот одмор и акомулира дополнителна концентрација пред големите ...

Повеќе »

Меси заминува во Челзи!?

barselona mesi

Сензационална вест пристигнува од Англија, која вели дека најдобриот играч на Барселона, Лионел Меси може да си замине од клубот. Според шпекулациите, Меси е разочаран поради фактот дека беше осуден на 21 месец затвор во Шпанија, поради затајување на данок. Тоа многу го налутило и го натерало да размислува за ...

Повеќе »
Close