ФФМ ги избра најдобрите – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

ФФМ ги избра најдобрите

Фудбалската федерација на Македонија ги избра најдобрите за сезоната 2016/17 во повеќе категории, на свечената церемонија, синоќа во Македонскиот народен театар.

За најдобар фудбалер во Македонија е прогласен Стефан Спировски, Енис Барди е најдобар играч во странство, додека Гоце Седлоски е најуспешен тренер.

НАЈДОБРИ ВО МАКЕДОНСКИОТ ФУДБАЛ ЗА СЕЗОНАТА 2016/17

Тренер: Гоце Седлоски (Вардар)
Тренер во женски фудбал: Кирил Изов (Истатов)
Фудбалер во Македонија: Стефан Спировски (Вардар)
Фудбалерка во Македонија: Илза Максути (Јунајтед)
Стрелец во Македонија: Бесарт Ибраими (Шкендија)
Стрелец во женски фудбал во Македонија: Ленче Андреевска (Драгон)
Тренер во Футсал: Зоран Лекиќ (Шкупи)
Играч во Футсал: Александар Глигоров (Велес)
Тренер во младински фудбал: Горан Станковски (Работнички)
Млад играч: Елиф Елмас (Работнички)
Стрелец во младински фудбал: Александар Мишов (Академија Пандев)
Клуб во младински фудбал: Работнички
Фудбалски работник: Илија Матеничаров (Академија Пандев)
Фер-плеј екипа: Работнички
Судија: Александар Ставрев
Македонски фудбалер во странство: Енис Барди (Леванте)

Би те интересирало и

Ренова и Силекс ремизираа без голови во Тетово

Ренова и Силекс одиграа без голови во првиот натпревар од 20. коло во Првата македонска ...

Ѓорѓиоски: Лани остваривме многу, плодовите допрва ќе ги собираме

Фудбалската федерација на Македонија во Скопје го одржа Редовното годишно собрание на кое беа присутни ...