Херта Милер го налути Кустурица – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Херта Милер го налути Кустурица

Романско-германска писателка, поетеса и есеистка Херта Милер, и нобеловка за  награда за литература, изјави на средба со читателите за време на Меѓународниот саем на книгата, дека и Србија е виновна  за бобардирањето на  НАТО.

“Ти си направил  грешка и твоите граѓани мора да живеат со свеста дека самите сте си ја предизвикале”, рече Милер. Таа ги обвини Србите за “страшни злосторства и национализам” во  Босна и Косово, као што таа рече, со поддршка на Српската православна црква.

Како одговор, српскиот режисер Емир Кустурица рече дека писателот, дури и со  Нобеловата награда, не може да зборува како војник и да  оправдува  убиствата на мирно население.

Милерја  обвини исто Русија и Кремљ. “Нешто слично се случува сега во Украина, таму настрадаа многу луѓе и верувам дека требаше да им се обезбеди с оружје.

Прашувам: Зошто постои НАТО, ако Русите можат целосно да   уништат цела држава? Во Украина е невозможно да се живее нормално, само затоа што сакаа да влезат во ЕУ, Романија влезе во НАТО од страв од Русија, сите се плашеа од КГБ и Москва “, рече Милер.

“Кога СССР се распадна, очекувавме демократијата да го замени тоталитаризмот, но тоа не се случи”, рече писателот.

Локално мк потсетува дека Херта Милер е позната по своите дела опишува тешките услови за живот во Романија за време на режимот на Николае Чаушеску и прогонот против романските Германци во комунистичкото владеење во земјата.

Таа е родена во 1953 година во Ниче, Банат, и е со германско етничко потекло. Нејзината мајка беше депортирана во Советскиот камп за присилна работа. Милер почна да работи како преведувач во фабрика за производство на машини, но наскоро таа беше забранеат и замина. Таа потоа е предавач во училиштата и детските градинки. Таа води битка против  режимот, бидејќи ја критикува власта и нејзините дела се цензурирани.

Во 1987 година  емигрирала во Западен Берлин. Во раните 1990-ти, таа доби меѓународна репутација, при што книгите се преведени на повеќе од 20 јазици.

Од особена важност е нејзиниот роман, Атемшаукел, објавен во 2009 година кога истата година ја добива  и Нобеловата награда.

 

Преземено од: Локално

Би те интересирало и

Прилепскиот театар подготвува втор дел на култната детска претстава ,,Волшебникот од Оз“-,,Враќањето на Дороти“

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“  интензивно ја подготвува првата премиера во новата 2018-тта година и тоа ...

Месец на бугарски филм

Манифестацијата „Месец на бугарски филм“, која почна во Кинотеката на Македонија на 1 февруари, ќе ...