Последни вести

Сопружници загинаа во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Тетово – Јажинце

Во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Тетово – Јажинце загина 76 годишен жител од тетовско Глоѓи и неговата сопруга на возраст од 71 година. Брачен пар од тетовското село Глоѓи ги загубија животите во сообраќајна несреќа која се случила вчера попладне околу 16 часот и 30 минути на регионалниот пат ...

Повеќе »

Во пожар изгоре напуштена куќа во Желино

  Пожар што вчера околу 15 часот и 20 минути избувнал во стара, напуштена куќа во Желино во која не живеел никој, а сопственост на седумдесет и тригодишниот, З.Е. ова тетовско село предизвикал штета од околу 120 илади денари, – информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. „Пожарот избувнал во ...

Повеќе »

Загина совозач во сообраќајка на регионалниот пат Прилеп-Македонски Брод

Педесет и шестгодишната Е.Р. од селото Десово загина во сообраќајка, во која била совозач – соопшти МВР. Несреќата се случила вчеравечер на регионалниот пат Прилеп-Македонски Брод, во близина на селото Мажучиште. Во сообраќајна незгода патничко возило „Ауди А6“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од А.З. (35) од село Десово, излетало од коловозот ...

Повеќе »

Комбе прегази жена пред училиштето „Коле Неделковски“

Граѓаните вклучени во акцијата за одбрана на Дебар Маало му се лутат на градоначалникот Андреј Жерновски дека со години ги игнорирал нивните дописи. Жена загина денеска пред влезот во основното училиштето „Коле Неделковски“, прегазена од комбе за достава. Немилиот настан се случил на улицата Антонио Грубишиќ во 8.50 часот кога ...

Повеќе »

Велешанец со чекан убил свој сосед

Денеска околу три часот по полноќ, велешанец со чекан убил свој сосед. Имено, четириесет и шестгодишниот, С.Б. насилно влегов во куќата на својот шеесет и честгодишен сосед Д.Н., со кого имале нарушени односи. Четириесет и честгодишниот велешанец влегол со чекан и хебла, нанесувајќи  му повреди во пределот на главата на ...

Повеќе »

Момче од Валандово крадело пари и накит од својот чичко и од баба си

  Дваесет и двегодишниот, А.Е. од валандовското село Дедели заработи кривична пријава за сторено кривично дело „кражба“. Во периодот од јануари до март годинава, во с.Дедели, во семејната куќа, пријавениот противправно одзел парични средства и златен накит, сопственост на неговиот чичко и баба. Според ова, тој се стекнал со противправна имотна ...

Повеќе »

Триесетгодишен маж тешко повреден во сообраќајна незгода

Сообраќајна незгода се случила вчеравечер во близина на битолското село Кравари. До незгодата дошло при судир на трактор управуван од триесетгодишниот, С.С. од с.Кравари и патничко возило „БМВ“ со прилепски регистерски ознаки управувано од дваесет и осумгодишниот,  М.З. од прилепското село Лажани. При тоа, со тешки телесни повреди се здобил С.С. кој ...

Повеќе »

Полицијата со детали за убиството на Дилавер Бојку

Секторот за внатрешни работи од Охрид денеска соопшти детали околу синоќешниот оружен инцидент во Струга, кога беше убиен педесет и петгодишниот,  Дилавер Бојку од струшкото село Велешта. Според полицијата, убиството било извршено вчера во 16:30 часот во неговиот ресторан „Аква блу“ во Струга. Притоа со повреди од огненострелно оружје се ...

Повеќе »

Јавно обвинителство работи на расветлување на убиството во Струга

По наредба на јавниот обвинител на телото на убиениот сопственик на ресторанот „Аква блу“ во Струга ќе се изврши обдукција – соопшти денеска Основното јавно обвинителство. Оттаму посочуваат дека интензивно се преземаат мерки и активности за откривање на сторителот на кривичното дело. Дежурен јавен обвинител од струшкото Јавно обвинителство заедно ...

Повеќе »

Убиен Дилавер Бојку – Леку на плажа во Струга

Дилавер Бојку – Леку, познат осуденик за нелегална проституција во селото Велешта,  струшко, со куршум во глава беше убиен на плажа во Струга пред својата кафеана во близина на старата автобуска станица, потврдија од струшката полиција запорталот Сакам да кажам. Пукањето се случило околу 17 часот пред посетителите на кафеаната ...

Повеќе »

Шест пожари вчера изгласнати во кумановско

  Вкупно шест пожари, од кои пет на запалена сува трева биле локализирани во текот на вчерашниот ден од екипите на Територијалната против пожарна единица Куманово, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи. Во период од 16:55 до 17:10 часот сува трева горела кај „Здравје Радово“. Учествувале тројца пожарникари ...

Повеќе »

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население –  информира Центарот за управување со кризи (ЦУК). Пожарот, пак кај местото викано Фрлогоец на Бистра ...

Повеќе »

Кина: 36 загинати во сообраќајна несреќа

Во сообраќајна несреќа во северозападниот дел на Кина загинале најмалку 36 луѓе, а 13 биле повредени. До несреќата дошло кога автобус удрил во ѕид од тунел. Меѓу жртвите има две деца. Несреќата се случила изминатата ноќ во провинцијата Шенси. Автобусот се движел од главниот град на покраината Сечуан кон Лоујанг, ...

Повеќе »

Кривични пријави за судиите кои одлучуваа за поранешните функционери од УБК

Здружението Зелена лупа поднесе кривични пријави против судиите кои ги водеа предметите Таргет и Тврдина на Специјалното јавно обвинителство, во кои се обвинети Горан Грујевски и Никола Бошковски. Од Здружението соопштија и дека до Советот за утврдување факти поднеле иницијатива за покренување одговорност на судии, кои како што велат оттаму, ...

Повеќе »

Малолетник го предизвикал пожарот кај касарната Илинден во Скопје

Малолетник го предизвикал пожарот што избувна кај касарната „Илинден“ – соопшти денеска МВР. Вчера попладне по претходна пријава за пожар на отворен простор на булeварот Никола Карев, под касарната „Илинден“, во непосредна близина на реката Вардар, полициски службеници од СВР Скопје излегле на терен, каде што затекле две лица, едното на ...

Повеќе »
Close