Последни вести

Пензионер од тетовско му вперил пиштол во глава на 20-годишно момче

Вчера во 20.00 часот телефонски во Полициско одделение Камењане, 20- годишниот Ф.М од село Пирок, тетовско, пријавил дека истиот ден во 19 часот и 30 минути пред вратата на неговата куќа дошол 73- годишен Б.Б од село Пирок и веднаш на висок тон почнал да го навредува, по што извадил ...

Повеќе »

Седум годишно девојче се бори за живот на Клинички во Скопје

Девојче на возраст од седум години се наоѓа во животна опасност и е хоспитализирана во Клиничкиот центар по сообраќајна несреќа која се случила на патот Охрид-Кичево, кај Требеништа. Од полицијата информираат дека несреќата кај нив е пријавена вчера во 5:15 часот. Според полицискиот извештај 26-годишната Љ.К. од Валандово управувајќи автомобил ...

Повеќе »

Две лица повредени во сообраќајка на автопатот Куманово – Табановце

Две лица се повредени, од кои едно потешко во сообраќајна незгода што утринава околу 11 часот се случи на автопатот Куманово – Табановце кај клучката за Крива Паланка. Како што информираат од СВР Куманово, во сообраќајната незгода со лесни телесни повреди се здобил 43-годишниот возач на патничко моторно возило марка ...

Повеќе »

Аргентина: 15 загинати во автобуска несреќа

Најмалку 15 лица, од кои девет деца, загинаа во сообраќајна несреќа во Аргентина, кога се превртел автобус кој превезувал ученици, нивните родители и наставници. Меѓу загинатите е и возачот на автобусот. Според полициски извори 21 лице ее згрижено во најблиската болница. Учениците и нивните родители се враќале од танцов натпревар. ...

Повеќе »

Земјотрес почувствуван во Охрид, Струга и Ресен

Земјотрес со магнитуда од 2,8 степени сопред Рихтер и интензитет од III до IV степени според Европската макросеизмичка скала утринава во 1 часот и 2 минути е почувствуван во Охрид, Струга и Ресен. Како што информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на земјотресот потекнува од охридското епицентрално ...

Повеќе »

Кумановец тешко повреден во сообраќајна незгода

Сообраќајна незгода се случила вчера попладне во Скопје, пред главен влез на затвор „Идризово“. До незгодата дошло кга дваесет и тригодишниот скопјанец, Б.Н.  управувајќи патничко возило „Цитроен“  со скопски регистарски ознаки, удрил во педесет и петгодишен пешак од Куманово. По незгодата, пешакот бил пренесен во Ургентен центар Скопје, каде до страна на лекар ...

Повеќе »

Киднапирање во Скопје: Ја грабнал од дома и ја однел до манастир

Четириесет и едногодишната скопјанка, М.С. утрово околу 03.30 часот пријавила дека претходниот ден во вечерните часови, била грабната д непознато лице. Во наведеното време пријавителката била во дневната соба и забележала непознато лице како стои на балконот од нејзината куќа. Кога излегла да види кој е, непознатото лице ја фатило за ...

Повеќе »

Македонски автобус се запали во Грција

Автобус на една македонска туристичка агенција претпладнево се запали во Грција на пат кон Халкидики, при што нема повредени патници. Грчките медиуми јавуваат дека патниците безбедно го напуштиле авотбусот пред целосно да изгори, а пожарот го гаснеле 15 пожарникари со пет противпожарни возила. Засега не е позната причината за пожарот. 

Повеќе »

Самоубиецот и тројцата убиени биле во крвно сродство

Увидни екипи раководени од дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје вршат увид во куќа во Ѓорче Петров, каде што претпладнево биле пронајдени телата на две починати лица. За ова попладнево информира Обвинителство, откако во Скопје денеска се случи тројно убиство и едно самоубиство. Оттаму соопштуваат дека откако ...

Повеќе »

Тројно убиство и самоубиство во Скопје

Жител на скопското село Глумово денеска околу 10.00 часот извршил убиство на едно лице во село Глумово и две лица на влез во село Кондово. Според МВР, најверојатно сторител е Ш.С. од село Глумово. При обид за приведување на лицето во село Глумово од страна на полициски службеници од единицата „Алфа“, ...

Повеќе »

Одбележување 61. година од раѓањето на Борис Трајковски

Денеска се навршуваат 61 година од  раѓањето на трагично загинатиот претседател на Република Македонија, Борис Трајковски. По тој повод,  на гробот на претседателот Трајковски во Алејата на великаните ќе биде положено свежо цвеќе од делегација предводена од градоначалникот на општина Бутел Петре Латиновски. Свежо цвеќе ќе положат и претставници од ...

Повеќе »

Црна статистика: Годинава во сообраќајни несреќи загинале 36 луѓе

Неофицијалните статистички  податоци  покажуваат дека заклучно со 15 јуни оваа година 36 лица го загубиле животот во сообраќајни незгоди на улиците и на патиштата во државава, соопшти Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП). Од таму велат дека искуството и статистиката покажуваат дека пред нас се стоте најкритични ...

Повеќе »

Бомбашки напад пред банка во Авганистан – над 25 загинати и 60 повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а над 60 се повредени во експлозија на автомобил-бомба пред банка во јужниот дел на Авганистан, во провинцијата Хелманд. Вооружени напаѓачи упаднале во банката, по што следела престрелка со полициското обезбедување, пренесуваат медиумите. Сè уште не е јасно дали е завршена престрелката и колкав е точниот ...

Повеќе »

Катастрофален пожар кој се случил вчера попладне во Крива Паланка го остави семејството без покрив над глава

Катастрофален пожар кој се случил вчера попладне во Крива Паланка го остави семејството без покрив над глава. Бараат помош од надлежните зашто силниот оган им одзеде се што имаат. Изгорена е целата покуќнина на семејството Давитковски од Крива Паланка во пожар кој го зафати нивниот стан од 20 квадрати во ...

Повеќе »

Дебар: Пијан маж со тупаници ја претепал својата сопруга

Четириесет и четиригодишниот, Р.М. од Дебар заработи кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,телесна повреда при вршење на семејно насилство “. На 27-ми мај гоинава во  21.30 часот пријавениот, во алкохолизирана состојба, започнал жестока вербална расправија со својата сопруга, а потоа и физички ја нападнал. ...

Повеќе »
Close