Последни вести

Се запали автомобил на автопатот Тетово – Гостивар

zapalen-avtomobil-1-1024x594

Автомобил од засега непознати причини се запалил покрај патот Тетово-Гостивар, а додека не интервенираат екипи на противпожарна и полиција, сообраќајот ќе биде привремено во застој на едната коловозна лента. Повеќе информации информации очекуваме во текот на денот  

Повеќе »

Дeца запалија бездомник во Нови Сад

deca-pozar

Новосадската полиција во средата идентификувала три момченца на 12-годишна возраст, кои се осомничени дека во раните утрински часови запалиле 64-годишен бездомник во Нови САД, кој по неколку часа починал поради тешките изгореници, пишуваат војводинските медиуми. Според извештаите, двете момчиња кои се идентификувани како најверојатни сторители на несфатливото злосторство имале родители, ...

Повеќе »

Вчера во Скопје преку дванаесет сообраќајни несреќи

lenta-policija

Седум лица се здобиле со полесни телесни повреди во пет од вкупно 12 сообраќајни несреќи во изминатото деноноќие во Скопје. Во седум е причинета материјална штета. Сообраќајната полиција открила и санкционирала двајца возачи кои поминале на црвено светло на семафор, четворица возачи за време на управување на возилото не користеле сигурносeн ...

Повеќе »

Колку чини чист воздух во тегла од Пелистер?

bitola-vozduh-696x392

Нова пародија за алермантната состојба со загадениот воздух се случи денес на Широк сокак во Битола. Група млади битолчани на улицата поставија транспарент со натпис „Подаруваме свеж воздух од Пелистер.“ По ова на минувачите им даваа тегли и кеси со воздух, велејќи дека се полни со свеж воздух од Пелистер. ...

Повеќе »

Во пожар изгоре куќа во Демир Капија

pozar-4

Горниот кат и покривот од куќа на улица Маршал Тито во Демир Капија изгореле во пожар што избувнал синоќа околу 19 часот. Како што информираше утрово командирот на територијалната противпожарна единица од Неготино Илчо Богевски, пламените јазици биле локализирани во 22.30 часот. Повредени лица нема. – Интервениравме веднаш штом ја ...

Повеќе »

Одземени службените документи на началникот на полицијата на Куманово

2

Началникот на СВР Куманово Стојанче Величковиќ не е упасен полицијата му ги одзема сите службени документи кои ги имал во неговата чанта. Дојдоа во 16 30 да ме уапсат бандитите на Зврлевски , а организирано од Митко Чавков. Влегоа со автоматски пушки, ми го преплашија семејството и почнаа да прават ...

Повеќе »

Величковиќ не е приведен, полицијата не нашла ништо во неговиот дом

czlujsxxcaavmww

Како што пренесува порталот Фокус, припадниците на полицијата не го привеле кумановскиот началник Стојанче Величковиќ, откако, како што дознава Фокус, при претресот во неговиот дом не пронашле никакви докази за кривично дело. Претходно, група од околу триста граѓани се собраа пред домот на Величковиќ, со цел да побараат одговори од ...

Повеќе »

Обид за приведување на началникот на МВР Куманово

15502631_838615422908635_970559669_o

Во моментов куќата на кумановскиот началник на СВР Куманово, Стојанче Велиќковиќ, е опколена со специјалци на МВР, а внатре истражни органи вршат претрес, јавува локалниот интернет портал „Кумановски муабети“, а пренесува порталот НоваТВ. Веста за порталот НОВАТВ ја потврдија и до МВР, но не знаат за каква и чија акција ...

Повеќе »

Орелски крилја да си метнам и надвор од Охрид да си летнам

ohrid-prazen-1

Сторија на Мики Трајковски, поддржана од Националниот Демократски Институт од Вашингтон Поради се’ поголемото заминување на младо работоспособно население од Охрид,  угостителите од градот се’ повеќе се соочуваат со недостаток на работници во угостителските објекти. Недостасуваат келнери, шанкери но и готвачи за потребите на рестораните и хотелските капацитети. Михаил Мишев,претседател ...

Повеќе »

Тешка сообраќајка во тетовско – повредени дете и маж

policija-lenta500

Вчера околу  15.40 часот на регионалниот пат с.Јажинце-Тетово, во с.Лешок се случила сообраќајна незгода помеѓу возило марка „БМВ“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од шеснаесетгодишник од с.Слатина, автомобил „Шевролет Авео“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од 28-годишниот А.М. д с.Џепчиште и пешак 27-годишниот А.З.  од с.Шемшово. Во незгодата шеснаесетгодишникот  се ...

Повеќе »

Пукање во Охрид – повредено едно лице

web_policija_lenta

Едно лице доцна синоќа било тешко повредено во вооружената престрелка која се случи во Центарот на Охрид, односно во близина охридската пошта. Според досегашните информации со истрели од пиштол во пределот на нозете било повредено едно лице, кое веднаш било префрлен во Специјалната болница „Свети Еразмо“ каде е задржано на ...

Повеќе »

Млада Скопјанка нападната и ограбена во Пржино за 70 денари

mvr-2

Млада Скопјанка била физички нападната ноќта кон неделата во скопската населба Пржино, од засега непознат крадец, чиј плен се само 70 денари и лични документи. Како што соопшти СВР Скопје, инцидентот се случил во неделата околу 2,30 часот на улицата „Кавалска“, кога засега непознат разбојник на 20-годишната Е.О од Скопје, ...

Повеќе »

Избушени гумите на делчевски иселеник

policija-lenta

Со нож избушени сите 4 гуми од автомобилот на делчевскиот иселеник Марјан Манов. Настанот се случил синоќа додека, Марјан вечерал во пицерија во центарот на Делчево. Марјан живее и работи во Швајцарија веќе 30 години и пред два дена си дошол специјално за гласањето во родното Делчево. Случајот Марјан го ...

Повеќе »

Комеморацијата за Есма Реџепова утре во Градското собрание

esma-redzepova-700x400

Комеморацијата за македонската пејачка и кралица на ромската музика Есма Реџепова која денеска почина ќе се одржи утре во Градското собрание во 11 часот. Телото на Есма ќе биде изложено во капела од 12 до 13 часот, а погребот е во 13 часот на градските гробишта Бутел. Есма е најмаркантното музичко ...

Повеќе »

Обоени со црн спреј два автомобили во Неготино

%d1%86%d1%80%d0%bd-%d1%81%d0%bf%d1%80%d0%b5%d1%98

Два автомобили сопственост на едно неготинско семејство биле обоени со црн спреј во текот на изминатата ноќ, информираше денеска Анита Стојковска, портпарол на СВР Велес. Случајот утрово во 7.50 часот телефонски го пријавила 45 годишната Г.Ј. од Неготино. – Во пријавата е наведено дека дека на улица „12-те Ваташки Другари“ ...

Повеќе »
Close