Хроника – Page 20 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Две лица го загубија животот во тешки сообраќајни несреќи синоќа во Прилеп и кај Тополчани

28-годишен прилепчанец го загуби животт во тешка сообраќајна несреќа на излезот од градот во правец кон Градско. Според портпаролот на СВР Битола, Лефтерија Миленкоска до несреќата дошло околу 17.45 часот кога 28-годишниот прилепчанец Игор Вељаноски, кој го управувал патничкото возило марка „Хонда Сивик“ со прилепски регистерски таблички, од се уште ...

Повеќе »

Тетовец уценувал девојка дека ќе објави нејзини компромитирачки фотографии

Осумнаесетгодишна жителка на Добри Дол, Гостиварско била уценувана од 20-годишен Тетовец дека ќе објави нејзини компромитирачки фотографии. МВР соопшти дека таа три недели тој преку телефонски пораки и повици барал од неа 400 евра, за да не објави, јавно, нејзини компромитирачки фотографии. По пријавата СВР Тетово презеде мерки и активности ...

Повеќе »

Почина славниот италијански готвач Антонио Карлучо

Славниот телевизиски готвач Антонио Карлучо, благодарение на кој целиот свет се вљуби во италијанската кујна, почина на 80-годишна возраст. Познатиот шеф се појавуваше во многубројни телевизиски емисии за готвење вклучувајќи ја и „Двајца незаситни Италијанци“, во која партнер му беше Џенаро Конталдо. Карлучо има напишано повеќе од десет книги за ...

Повеќе »

Пожарникарите го изгаснаа огнот на Градежен факултет, двајца студенти се пожалиле на потешкотии со дишењето

Пожарникарите успејаа да го локализираат пожарот што утрово избувна во просториите на Градежниот факултет во Скопје. Информацијата дека огнот е комплетно изгаснат за МКД.мк ја потврди и командатот на Територијалната противпожарна единица на Град Скопје, Ѕвонко Томевски. Тој вели дека во гаснењето на пожарот учествувале 26 пожарникари кои успешно се справиле со ...

Повеќе »

Приведен бегалец од Идризово осуден на 20-годишна затворска казна

По низа превземени оперативни активности, вчера (08.11.) во 17.50 часот од страна на полициски службеници при СВР Куманово, во координација и содејство со Централните полициски служби при МВР, лоцирано и од слобода е лишено лицето О.М. (39) од Куманово, кое се бараше по потерница од КПУ Идризово, соопштија од МВР. ...

Повеќе »

Шест лица се повредени во сообраќајка на патот Маврови Анови – Дебар

Вкупно шест лица кои се превезувале со автомобил марка Мерцедес се здобија со телени повреди , откако нивното возило се судрило со товарно возило Ман на патот Маврови Анови – Дебар. Меѓу повредените се и четири малолетни деца.   Прочитај повеќе на

Повеќе »

Има напредок во истрагата за убиството на Јанушев: Досега сослушани 35 сведоци

Има напредок во истрагата за убиството на младиот фудбалер Мартин Јанушев. Убиецот е  едно лице и по него се трага. За ова денеска информираше министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој сепак  не даде одговор и дали зад убиството стои и нарачател.  Според него, убиството на Јанушев освен меѓусебно недоразбирање ...

Повеќе »

Малолетничка уценувана од соученик со фотографии

Петнаесет годишно девојче било уценувано од страна на нејзин соученик, со фотографии што ги направила, пред две години. Случајот го пријавила мајката на малолетното девојче.  Таа раскажала дека пред околу една година, нејзината ќерка му ги испратила фотографиите на нејзин соученик од основното училиште. Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот. ...

Повеќе »

Кражба во ГТЦ: Одземени два мобилни телефони и 150 евра

Четириесет и седум маж од Скопје бил физички нападнат и ограбен во Градскиот трговски центар. Од МВР соопштија дека лицето К.Б. било физички нападнато од страна на  две непознати лица, по што истиот паднал на земја и се онесвестил, а лицата му одзеле два мобилни телефони и 150 евра, по што ...

Повеќе »

Едно лице загина во сообраќајна несреќа кај Валандово

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случи на регионалниот пат Валандово–с.Марвинци. Во несреќата учевствувале патничко возило„Фиат Пунто“со велешки регистерски таблици, управувано од Н.С.(42) од с.Јосифово–валандовско и патничко возило„Форд Ескорд“ со велешки регистерски таблици, управувано од З.А. (50) од Валандово. Од здобиените повреди на местото на настанот починал Н.С., ...

Повеќе »

Горан Грујевски осуден на 1,5 година затвор

Поранешниот началник на УБК, кој е во екстрадициски притвор во Солун, Горан Грујевски е осуден во отсуство на една година и шест месеци затвор во предметот „Тврдина 2“ за уништување на документи, од кои дел биле поврзани со набавката на опремата за прислушување. Шесте службенички вработени во Управата се осудени на условна ...

Повеќе »

Вработените во „Фени“ на штрајк, бараат повлекување на стечајот

Дел од вработените во металуршкиот комбинат „Фени“ утрово излегоа на штрајк. Од дворот на фабриката, собраните работници, по дожд, тргнаа кон локалните претставништва на банките, кредитори на фабриката. Тие не се согласни фабриката да оди во стечај. Претседателот на синдикатот Ѓоре Палитов вели дека преку штрајкот бараат исполнување на три ...

Повеќе »

Во Скопје девет сообраќајки, седуммина полесно повредени

Седум лица биле полесно повредени во шест од вкупно девет сообраќајки регистрирани во текот на изминатите 24 часа на подрачјето на Скопје. Во три незгоди била причинета материјална штета. Како што информира МВР, во текот на вчерашниот ден сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Дваесет и шест возачи се ...

Повеќе »

Малолетник од Жеровјане е нападнат и повреден со нож

Малолетник од Жеровјане е нападнат и повреден со нож во пределот на стомакот. Инцидентот се случил вчеравечер на булеварот Илинденска во Тетово. Седумнаесетгодишникот задобил рана од нож во десниот долен дел од стомакот од страна на исто така, малолетно лице од тетовското село Теново на возраст од 16 години. И ...

Повеќе »

Две деца загинаа и голем број се повредени кога автомобил влета во училница во Австралија

Најмалку две деца на возраст од осум години загинаа, а голем број се повредени, кога 52-годишна жена со нејзиниот автомобил влета во училпница од основно училиште во југозападен Сиднеј. Двете момчиња веднаш биле пренесени во болница во многу критична состојба, но починале од срцев удар откако спортскиот автомобил, кој го ...

Повеќе »