Хроника – Page 3 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Сопругата го пријавила сопругот дека дома чува бомба

Кавадаречката полиција во текот на вчерашниот ден во семејна куќа во село Росоман пронашла експлозивна направа за која се констатирало дека станува збор за бомба. По претходна пријава од страна на еден од сопружниците, полицијата излегла на местото и извршила увид, пронајдената бомба била земена и транспортирана од претставници на ...

Повеќе »

Во Скопје 22 сообраќајќи, четворица потешко повредени

Четири лица се потешко повредени во четири од вкупно 22 сообраќајни незгоди што се случиле во изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Поголем е и бројот на полесно повредени, односно вкупно 11 лица се полесно повредени. Во десет сообраќајки е причинета материјална штета. Дванаесет возачи се движеле со поголема брзина ...

Повеќе »

Обвинетите во случајот „Алмир“ не чуствуваат винa, пресуда ќе има в четврток

Обвинетите во случајот „Алмир“ не се чуствуваат виновни, ниту првообвинетиот Бобан Илиќ кого Обвинителството го товари за „тешко дело против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“, ниту пак тројцата обвинети за „насилство“, таткото на детето, Седат Алиу, Сами Демири и Абдула Алиу. Нивните адвокати во завршните зборови, денеска во ...

Повеќе »

Кривични пријави за ветеринар и одгледувачи на говеда од Крива Паланка

Ветеринар во подрачната единица на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во Крива Паланка, со иницијали З.И., е осомничен дека со искористување на  службената положба и неизвршување на службената должност од 2015 до 2017 година на тројца сопственици на одгледувалишта за говеда им овозможил противправна корист од 4.253.668 денари, за ...

Повеќе »

Лажна пријава за бомба во бар во Скопје

Лажна пријава за бомба во бар на улицата „Митрополит Теодосиј Гологанов“ синоќа била пријавена во полициската станица во Центар. Од МВР денеска информираа дека непознато машко лице се јавило 55 минути по полноќ во полициската станица и пријавило дека има поставено бомба во бар која ќе експлодира за половина час. ...

Повеќе »

Еден починат, четворица повредени при потиснување од мермерни плочи кај капелата во Кочани

Четириесет и седумгодишниот кочанчанец Н.Ј. починал вчера, а четири лица од Штип, Кочани и Крива Паланка се здобиле со тешки телесни повреди откако од засега непознати причини кај кочанската градска капела биле потиснати од мермерни плочи кои се излизгале при нивно истоварување од контејнер од товарно возило во кое се ...

Повеќе »

Почина академик Грозданов, министер за култура во првата влада на Република Македонија

Академик Цветан Грозданов, редовен член на Македонската академија на науките и уметностите вчера почина во Скопје, извести МАНУ. Грозданов е роден 5 март 1936 година во Охрид. Студирал на Филозофскиот факултет во Белград, каде што дипломирал и ја одбранил својата докторска дисертација. Во 1985 година е избран за редовен професор ...

Повеќе »

Двајца тетовци синоќа се нападнати од шест лица

Шест лица на возраст од 18 до 20 години синоќа нападнале двајца тетовци. Нападнатите се на возраст од 22 години. Инцидентот се случил во близина на центарот на Тетово, синоќа околу 21 часот и 50 минути. „Двајцата тетовци запреле со возило пред угостителски објект на крстосницата на улиците „Благоја Тоска” ...

Повеќе »

Фолкерката Елена Велевска имаше сообраќајна незгода во Охрид

Како што информира порталот “Репортер”, познатата македонска фолк пејачка, Елена Велевска, вчеравечер доживеала сообраќајка на излез од Охрид. Имено на пат кон едно село во близина на Охрид, поради дупка на патот и се дупнале и двете гуми при што Елена изгубила контрола над возилото, но за среќа се завршило ...

Повеќе »

Прегазен пешак во Скопје итно пренесен во болница

Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Седумнаесет возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, тројца возачи поминале на крстосница на црвено светло, еден возач не дал првенство на минување на пешаци на обележан пешачки премин, 10 возачи за неправилно престројување и двајца ...

Повеќе »

Бројот на загинати деца во сообраќајни незгоди е недозволиво висок – совети како да ги заштитиме истите во сообраќајот

Статистичките податоци кажуваат дека бројот на загинати деца во сообраќајни незгоди е недозволиво висок. Родители во вас е најголемата одговорност.  Без оглед на фактот дека  децата се едуцираат за  безбедно учество во сообраќајот уште во предучилишни институции, и  понатаму продолжуваат  и во основните училишта, улогата на родителите е најважна и ...

Повеќе »

Рочишта за „Трезор“, „Тарифа“ и „Труст“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на СЈО  „Трезор“, „Тарифа“ и „Труст“. Во „Трезор“ првообвинет е поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, поранешниот шеф на неговиот кабинет Тони Јакимовски, поранешниот помошник-министер во МВР Небојша Стајковиќ и поранешениот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски, кој веќе ...

Повеќе »

Исчезната македонската актерка, Адеа Шабани пронајдена мртва

Македонската државјанка Адеа Шабани, која исчезна пред повеќе од еден месец во Лос Анџелес каде што студирала глума е пронајдена мртва. Телото на младата девојка е најдено во плитко ископан гроб во јужна Калифорнија, на околу 80 километри од Сакраменто. Медиумите во Америка пишуваат дека властите го идентификувале пронајденото тело ...

Повеќе »

Убиство синоќа во Скопје – ја нашол мајка му во крв

На 24.03.2018 година во 21.00 часот, Г.Г. (47) од Скопје пријавил дека со убодна рана во пределот на градите и без знаци на живот ја пронашол неговата мајка К.Г. (77) во нејзиниот стан во населбата Тафталиџе во Скопје, пренесува Скај. Во 20.30 часот тој отишол да ги посети мајка му ...

Повеќе »

Малолетник нападнат во Скопје

Неколку непознати лица нападнале малолетник во Скопје – соопшти денеска МВР. Инцидентот се случил вчера попладне, кога шеснаесетгодишното момче било пресретнато од неколкумината кои му побарале пари. Откако им кажал дека нема пари, тие го турнале и со тврд остар предмет му нанеле убодна рана во десната нога. Се преземаат ...

Повеќе »