Хроника – Page 30 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Три лица полесно повредени во седум сообраќајки во Скопје

Седум сообраќајни незгоди се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во нив три лица се здобиле со полесни повреди, а материјална штета е причинета во четири сообраќајки. Од страна на сообраќајната полиција во текот на изминатиот ден откриени се поголем број прекршоци. Тројца возачи поминале ...

Повеќе »

Десет сообраќајки во Скопје, повредени седум лица

Седум лица се полесно повредени во шест од десет евидентирани сообраќајни несреќи во изминатото деноноќие на подрачјето на СВР Скопје. Четири сообраќајки се со последица материјална штета. Во текот на изминатиот ден полицијата открила и санкционирала поголем број прекршоци, меѓу кои, за двајца возачи под дејство на алкохол кои ги ...

Повеќе »

Тешко повреден пешак во Битола

Седумдесет и шестгодишниот,  А.П. од селото Трново синоќа е тешко повреден додека ја минувал пешки крстосницата меѓу улиците „Партизанска“ и „Ѓорги Наумов“ во Битола. До незгодата дошло кога во него патничко возило „Фиат Пунто“, управувано од триесет и едногодишниот  битолчанец, С.К.. Незгодата се случила во 20:50 часот, а А.П. е ...

Повеќе »

Тракторист е тешко повреден при судир со автомобил

Триесетгодишниот тракторист,  Н.В. од битолското село Крклино е тешко повреден при судар со патничко возило „Фиат Дукато“ – соопшти МВР. Незгодата се случила синоќа околу 19:50 часот на автопатот Битола -Прилеп. Н.В. е пренесен и задржан на лекување во Клиничка болница Битола, каде е хоспитализиран и шеесет и едногодишниот возач ...

Повеќе »

26-годишен кумановец загина во сообраќајка кај Страцин

Дваесет и шестгодишен кумановец со иницијали Д. С. роден 1991 година загина во сообраќајна несреќа на патот Крива Паланка – Куманово, потврдуваат од Министерството за внатрешни работи. Од МВР немаат повеќе информации со оглед дека телото било пронајдено полрак патот некаде пред 16 часот, вчера. Според неофицијални информации до кои ...

Повеќе »

СВР Скопје: За овој викенд 17 граѓани завршија во болница

Седумнаесет лица се полесно повредени во 14 од 28 регистрирани сообраќајни несреќи во изминатите четири дена на подрачјето на СВР Скопје. Сообраќајната полиција  во петокот извршила увид  на девет сообраќајни незгоди, од кои во шест со полесни повреди се здобиле шест лица. Девет сообраќајки имало и во саботата,  при што ...

Повеќе »

Пожар во куќа во Кавадарци, нема повредени

Пожар избувна денеска во куќа на улицата „Димката Ангелов-Габерот” во Кавадарци. Според информациите од командирот на Територијалната противпожарна единица Илчо Богевски, пожарот го зафатил подрумскиот дел од објектот. Една просторија е изгорена, а другите се опожарени и исчадени. На лице место интервениравме со две противпожарни возила и тројца пожарникари. На ...

Повеќе »

Скопјанец нападнал татко и син пред патарина

На автопатот Велес-Скопје, пред наплатната станица Отовица, вчера околу 20:30 часот шеесетгодишниот скопјанец,  А.Ѓ. извршил кривично дело “насилство” – соопшти денеска МВР. А.Ѓ. насилството го извршил на тој начин што со стап го скршил левиот ретровизор и стаклото од левата врата од товарно возило „Мерцедес Атего“ со скопски регистерски таблици. Потоа ...

Повеќе »

Вооружен напад во „Астра клуб“ во Скопје

На 28.08.2017 година околу 05:50 часот во Скопје на бул. „Партизански Одреди“ во „Астра клуб“, маскирано лице вооружено со огнено оружје извршил разбојништво, при што од сефот одзел околу 630.000 денари и од пултот засега неутврдена сума на пари. Сторителот најнапред влегувајќи во казиното физички го нападнал вработениот во обезбедувањето, ...

Повеќе »

Пожарот кај Трескавец повторно активен, зафатени викендици кај Заград

Општина Прилеп преку соооштение ноќеска на полноќ информираше дека манастирот Трескавец повторно е во опасност од пожар. Пожарот од предната страна на манастирот, кој на 23 август беше ставен под контрола во попладневните часови повторно е активен, велат од Општината. Додека синоќа се служела вечерна богослужба во црквата во манастирот ...

Повеќе »

(ГАЛЕРИЈА) Таравари со фотографии и од болницата во Кичево

Министерот за здравство Арбен Тарави по фотографиите од штипската болница, утрово, на својот фејсбук профил, објави фотографии и од болницата во Кичево. „Општа болница во Кичево. Ова го наследивме како министерство за здравство“ напиша Таравари.

Повеќе »

Во сообраќајна несреќа кај Струмица загина младо момче

Во сообраќајна несреќа ноќеска на патот Радовиш-Струмица, почина Т.В (23), а со тешки телесни повреди се здобил Д.С (19) и двајцата од село Владевци-струмичко, кој по укажаната лекарска помош во Медицинскиот Центар-Струмица бил пренесен во Ургентниот Центар-Скопје, соопшти МВР. Несреќата се случила кога на локалниот пат од с.Злеово кон магистралниот ...

Повеќе »

Најмалку 14 руски работници загинаа кога автобус слетал во Црно Море

Агенцијата ТАСС, повикувајќи се на Министерството за вонредни ситуации во Краснодар, јави дека се спасени 24 лица. Најмалку 14 лица погинаа на југот од Русија, кога утринава автобус, во кој се наоѓале градежни рабтоници, слетал од патот и паднал во Црно Море. Агенцијата ТАСС, повикувајќи се на Министерството за вонредни ...

Повеќе »

Студент со палка нападнал четворица на универзитетот во Астралија

Студент е уапсен откако ги нападна својот професор и тројца свои колеги со бејзбол палка, во петок во предавалната на австралискиот национален универзитет, соопшти полицијата. Кратко по 9 часот, студентот станал од своето место носејќи безбол палка и му се доближил на професорот пред класот, соопшти австралиската Федерална полиција. Другите ...

Повеќе »

Четворица повредени во 12 сообраќајки во Скопје

Во изминатото деноноќие во Скопје се евидентирани 12 сообраќајни несреќи во кои полесно се повредени четири лица. Сообраќајната полиција санкционирала 22 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, шест кои поминале на црвено светло на семафорот, шест ги управувале своите возила без возачка дозвола, а 39 непрописно ги паркирале ...

Повеќе »