Последни вести

Зошто претставници од Коалицијата За Подобра Македонија не доаѓаат на дебати

stadion-mk

На ова прашање одговор се обидоа да дадат гостите на последното издание на емисијата  Стадион емитувано на 26 ноември на Радио Мрежа Канал77 . Ивон Величковски рече дека сакајќи да зборуваат на некои големи теми се обидуваат да ги скријат слабостите кои ги имаат за суштинските теми завршувајќи со „искрено ...

Повеќе »

„Големото уво“ ги слушало и Ставрески, Бонева, Ангелов, Фрчкоски…

18215612_303

Идентификацијата на корисниците на незаконски следените телефонски броеви сѐ уште не е завршена, поради обемноста на доказите. Од СЈО ги откриваат податоците за оние кои досега се утврдени.Од доказите што ги обезбедило Специјалното јавно обвинителство во истрагата за предметот „Таргет“ постепено испливуваат имињата на корисниците на незаконски прислушкуваните телефонски броеви. ...

Повеќе »

На точок барање до политичките партии

izberi-tocak

Нашето општество се соочува со неколку проблеми од големи размери кои директно се поврзани со начинот на транспорт низ населените места и третманот кој различните типови транспорт го добиваат од институциите. -Небезбедност во сообраќајот и жртви. -Сообраќаен метеж и непријатни јавни простори. -Здравствени проблем кај населението (проблем со загадување, недостаток ...

Повеќе »

Спасовски: 16.000 денари минимална плата во текстилната и кожарската индустрија

15231456_1155152341199551_125153889_o

Носителот на листата за пратеници на СДСМ од изборната единица број два Оливер Спасовски најави дека приоритетот на „програмата за живот“ ќе биде зголемување на минималната плата како и решавање на проблемот со стечајните работници. “Во првите 100 дена ќе го решиме проблемот со стечајните работници , за да и ...

Повеќе »

Оштетен билборд на Вмро Дпмне во Куманово

bilbord

Непознати сторители го оштетиле билбордот на Вмро Дпмне на кој е носителот на листата за пратеници во изборната единица број 2, Никола Тодоров , лоциран на Октомвриска револуција во Куманово. Од општинскиот комитет на Вмро Дпмне , го обвнија СДСМ. Марио Цветковски , кандидат за пратеник вели дека СДСМ е ...

Повеќе »

Стружанец излетал од патот и загинал

Полициска лента/Архива

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна незгода што во неделата во 9.40 часот се случи на магистралниот пат Струга-Ќафасан во близина на селото Мали Влај. Од здобиените повреди, на лице место почина Севдали Ќ.(38) од Струга. Неговата смрт, на местото на настанот била констатирана од медицинска екипа од ...

Повеќе »

Коалицијата „ВМРО за Македонија“ синоќа се представи пред штипјани

vmrozamakedonija

Својата програма, синоќа пред штипјани ја презентираше коалицијата „ВМРО за Македонија“ – Достоинство, ВМРО-Народна партија и „Обединети за Македонија“ Еднаква социјална правда и признавање на бранителите од страна на Република Македонија па макар со едно одликување и благодарница, вети синоќа лидерот на „Достоинство“, Стојанче Ангелов на синоќешниот собир. Тој истакна ...

Повеќе »

Во бизарна несреќа кај Демир Капија, повредена жена

bager-soobrakjajka

Во петокот се случила сообраќајка меѓу автомобил и работна машина – багер, при што била повредена сопатничката во автомобилот. Имено, во петокот, во 20,30 часот на автопатот Неготино-Демир Капија се случила сообраќајна незгода помеѓу автомобил „Фолксваген Тигуан“ со велешки регистерски ознаки управуван од Л.Г. (26) од Богданци и работна машина-багер. ...

Повеќе »

Осум сообраќајки вчера во Скопје, тешко повреден мотоциклист

%d0%bf%d0%b0%d1%82

Возач на мотоцикл е тешко повреден, а шест лица се здобиле со полесни повреди во пет од вкупно осум евидентирани сообраќајни несреќи во изминатото деноноќие во Скопје. Три сообраќајки се со последица материјална штета. Како што информираат за МИА од СВР Скопје, сообраќајната полиција санкционирала 11 возачи  за брзина поголема ...

Повеќе »

Петти ден изборна кампања, партиите ги претставуваат програмите на терен

290665

На петтиот ден од кампањата за предвремените парламентарни избори, Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинзи во Валандово и Гевгелија. Предизборниот караван на СДСМ и Коалицијата „За живот во Македонија“ денеска ќе ги посети Виница и Кочани. Демократската партија на Албанците ќе одржи митинг во село Отља во ...

Повеќе »

Планот за живот пред тетовчани синоќа го претставија кандидатите на пратеничката листа од СДСМ во изборна единица 6, предводени од претседателот на СДСМ и носител на листа во ИЕ 4 Зоран Заев

sdsm-miting-tetovo

Изборниот караван на СДСМ синоќа пристигна и во Тетово. На раскрсницата на улицата Маршал Тито пред стотина тетовчани говореа Татијана Лалчевска и кандидат на листата на СДСМ во 6 ИЕ, носителот на листата во шесттка Петре Шилегов и лидерот на СДСМ и носител на листа на СДСМ во 4 ИЕ ...

Повеќе »

„Билет во два правца“: Преземените мерки безуспешни, Истокот се празни

slika-iseluvanje-2

Радио Канал 77 од денеска почнува со серија радио приказни на тема „Миграции и заминувањето на младите луѓе“. Има ли можност да добијат пристоен живот во земјата во кој се родени, дали се вреднувани од заедницата и општеството воопшто? На овие прашања низ радио приказните, видео материјалите и текстовите на ...

Повеќе »

Четири сообраќајки во Скопје, две лица со телесни повреди

Фото: Архива

Сообраќајната полиција во текот на вчерашниот ден на подрачјето на Скопје изврши увид на вкупно четири сообраќајни несреќи, во кои две лица се здобиле со полесни телесни повреди, а четири со полесни повреди. Како што информираа за МИА од СВР – Скопје, во текот на изминатиот ден по спроведените контроли ...

Повеќе »

Југохромци повторно на протести „нема да дозволиме ни Владата но ни раководството на фабриката да си поигруваат со нашата судбинa

jugohrom-protest-2

Поради глувоста на институциите после протестот кој минатиот пат се одржа во Желино синдикатот на Југохром Алзар со повик до вработените и до граѓаните на нови протести на 24.11 четврток од 12ч. до 13 ч.во Скопје на сообраќајната раскрсница пред Судската палата. После 13ч. вработените ќе се упатат кон Инспекторатот ...

Повеќе »

Ограбен македонски камионџија во Србија

kamioni 2

Полицијата вчера уапсила двајца разбојници, кои под закана со оружје го ограбиле македонскиот државјанин на автопатот Белград-Ниш. Според српската полиција, македонскиот камионџија го имал паркирано возилото покрај автопатот, кога двајцата разбојници дошле и со закана со пиштол му ги одзеле сите пари и документи. Не е познато за колкава сума ...

Повеќе »
Close