Последни вести

Скопјанец загина на пат кон Кичево

web_policija_lenta

Триесет и деветгодишниот А.С. од Скопје вчера загина во сообраќајка кај кичевското село Колари. Засега се знае дека тој одел пеш крај патот. Поради маглата, Н.С. (1964) од Тетово кој возел камион „мерцедес“, не го видел пешакот и го згазил. Од внатрешните повреди, скопјанецот веднаш починал.   Извор: ПлусИнфо

Повеќе »

Почина 26- годишна трудница во болницата во Штип

policija-lenta-1

Со симптоми на труење жената во седми месец од бременост, синоќа била примена на Инфективното одделение, со симптоми на труење. Подоцна била префрлена на Гинеколошко – акушерското одделение, каде денеска попладне починала. Лекарите се обиделе да ја реанимираа и неа и бебето, но не успеале. Трудницата е родена во 1990 ...

Повеќе »

ДУИ на конвенција во Скопје ги претстави кандидатите за парламентарните избори

dui

Демократска унија за интеграција (ДУИ) вчера на конвенција во Скопје ги презетираше листите на кандидатите за пратеници и носителите на листите. Носител на листата во 6. изборна единица е лидерот на партијата, Али Ахмети во 1. Артан Груби, во 2. Ејуп Алими, во 3­та Нафи Дурмиши, во четвртата изборна единица ...

Повеќе »

„Коалицијата за подобра Македонија“ ја промовираше изборната програма

maxresdefault

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вчера ја промовираше изборната програма на 500 страници со проекти и рокови за реализација во наредните четири години. Дел од програмата „Реално 2017-2020, работа, сигурност, напредок“ се проектите за повисоки плати, повисоки пензии, 600 милиони евра за земјоделски субвенции, нови автопатишта, пруги и нови енергетски ...

Повеќе »

Советот за етика во медиумите апелира на урамнотежено и коректно известување за изборите

journalism

Со почетокот на изборната кампања во Република Македонија, Советот за етика во медиумите (СЕММ) апелира новинарите да бидат целосно професионалноодговорни, да промовираат партиципаторен политички процес и континуиран пристап на јавноста до релевантни и веродостојни информации. -Медиумите не треба да дозволат да бидат манипулирани од страна на политичарите и другите актери ...

Повеќе »

Каква изборна кампања не чека

избори-гласање-19

Четвртата изборна единица, во која изборно ќе се соочат лидерите на најголемите партии, Никола Груевски на владеачката ВМРО-ДПМНЕ и Зоран Заев на опозициската СДСМ ќе биде одлучувачка за изборниот исход, сметаат дел од аналитичарите. Очекуваат дека во пресрет на предвремените парламентарните избори на 11 декември, на граѓаните ќе им се сервира ...

Повеќе »

Искршено стакло од штаб на ВМРО-ДПМНЕ во Кавадарци

timthumb

Ноќеска е искршено стакло на штаб на ВМРО-ДПМНЕ во Кавадарци, информираат од кавадаречката полиција. – Во временскиот период од 22:00 часот на 18.11.2016 година до 09:00 часот на 19.11.2016 година, на ул.„Пиринска“, од страна на непознат сторител било скршено стакло од канцеларијата на ПП-ВМРО-ДПМНЕ, која е сместена во просториите на ...

Повеќе »

Сообраќајна несреќа во Прилеп – тешко повредени две деца

soobrakajka

На 18.11.2016 година во 21,30 часот во Прилеп на ул.„Трајко Тарцан“ се случила сообраќајна незгода во која засега непознато лице управувајќи ПМВ, удрило во пешаците-деца на возраст од 12 и 13 години. Децата се пренесени во ГБ-Прилеп, каде кај 13 годишното дете се констатирани ТТП, додека 12 годишното дете се ...

Повеќе »

ОБНОВЕНО: Јанкуловска, Јанакиески, Ахмети, Бошкоски прислушувани стотици денови

lenche-ristovaska

Системите на УБК ги следеле Али Ахмети,Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески, Љубе Бошкоски и редица други политичари – појасни на денешната прес конференција, обвинителката Ленче Ристоска. Сепак, наведе таа, не постојат записи дека е следен премиерот, Никола Груевски. „Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска била незаконски прислушувана над 700 денови“, ...

Повеќе »

Три лица исчезнати во еден ден

Фото: Архива

Три лица исчезнаа во ист ден. Во македонската полиција вчера стигнале пријави за двајца исчезнати малолетници и една млада девојка. Во првиот случај, Р.А. директор на Јавна установа-Детски дом „11-ти Октомври“, се јавил во полициска станица и пријавил дека петнаесетгодишно девојче, корисник на домот, без одобрение на воспитувач се оддалечила ...

Повеќе »

Во пожар изгоре спрат од куќа во Штип

pozar-na-licka-u-stip

Засега е непознато која е причината за избувнување на пожарот, во кој изгоре спрат од куќа. Пожарот прво го забележале и пријавиле соседите, вели командирот на штипската ТППЕ, Благој Ренџов. За среќа во пожарот нема повредени. – Утрово околу 8.45 часот пријавен е пожар на улицата “Личка” број 21. На ...

Повеќе »

Борба за живот за ранетиот Даниел од Ѓорче Петров

golfot1

Лекарите од скопскиот Ургентен центар се борат да ја стабилизираат здравствената состојба на Даниел Т. (1971) од скопската населба Ѓорче Петров, кој вчера на засега непозната локација три пати бил затрелан, во стомакот, градите и во десната рака. Од КАРИЛ утрово за порталот Плусинфо изјавија дека 45-годишниот скопјанец Же во ...

Повеќе »

Секој втор Македонец пријавен на половина плата

rabotnicki

На речиси една половина од работниците во Македoнија им се исплаќаат придонеси за здравствено и социјално осигурување на плата која е пониска од реалната.Секој втор работник во Македонија е пријавен на плата која е пониска од таа која реално ја добива, покажува регионалното истражување „Работникот во сенка – Скриена економија ...

Повеќе »

Една девојка починала, од труење со јаглероден моноксид во долнореканското село Скудриње

Болница - Скопје

Дваесет и едногодишна девојка починала, а една година постарата се лекува на скопските клиники откако се затруле со јаглероден моноксид во просторијата во која спиеле во долнореканското село Скудриње. Според првичните информации на полицијата, настанот бил пријавен вчера, по што екипа на крим полицијата излегла на терен и извршила увид. ...

Повеќе »

Малолетна тетовчанка со Ауди удрила во автобус

mvr-540x248

Сообраќајна несреќа меѓу автомобил „Ауди“ управуван од 16 годишно девојче од Теарце и автобус „Сетра“ со гостиварски таблици, управуван од 43-годишниот А.Д. од Скопје се случила вчера околу 15:30  часот на автопатот Гостивар-Тетово. Шеснаесетгодишна девојка од селото Теарце во близина на Тетово во западна Македонија, најверојатно Аудито го земала од ...

Повеќе »
Close