Хроника – Page 6 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Огромен одрон на патот Каменица-Кочани

Огромен одрон го блокираше патот Каменица-Кочани. Фотографиите се појавија на Фејсбук страната Ѕид на сообраќајниот срам. Преземено од: Фејсбук

Повеќе »

МВР ги бара завеаните планинари на Кајмакчалан

Од Министерството за внатрешни работи не потврдуваат дека двајцата планинари на Кајмакчалан се мртви. Иако грчките медиуми пишуваа дека во снежна бура на планината загинале момче и девојка, хеликоптери интензивно ги бараат планинарите. Тие биле дел од група која планинарела на македонската страна од планината, но на двајца од нив ...

Повеќе »

ПЛУСИНФО: 30 милиони евра „стопени“ од сметките на МВР во времето на Јанкуловска

Околу 30 милиони евра изнесува првично утврдената штета која поранешното раководство на Министерството за внатрешни работи,предводено од Гордана Јанкулоска, сега обвинета во низа случаеви на Специјалното јавно обвинителство, за девет години, преку сметките за денарско и девизно работење и спец-касата на МВР и УБК ја ненло врз Буџетот на Република ...

Повеќе »

Тројца повредени во превртувањето на автомобил кај Маврови Анови

Три лица се полесно повредени откако автомобил управуван од скопјанец, во саботата околу пладне повеќепати се превртел на регионалниот пат Гостивар – Маврови Анови во близина на месноста Бунец. Сообраќајот на местото на незгодата се одвива наизменично, до завршување на увидот. Од СВР Тетово информираат дека околу 11,20 часот, автомобил ...

Повеќе »

Пријава за лице што се иживувало врз куче

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе известување против лицето М. М. (56) од Прилеп поради постоење на основи на сомнение дека сторил кривично дело -“мачење животни“ по чл.233 од КЗ на РМ. Имено, по поднесена телефонска пријава од граѓанин во ПС-ОН Прилеп, преземени се ...

Повеќе »

Почина српскиот актер Небојша Глоговац

Српскиот актер, Небојша Глоговац  почина ноќеска на четириесет и осумгодишна возраст – потврдуваат неофицијално за „Блиц“. Како што пренесува медиумот, актерот починал на одделот за пулмологија во Српскиот  клинички центар, каде бил примен пред два дена поради влошена здравствена состојба. Глоговац пред десетина дена бил примен и на Институтот за ...

Повеќе »

Мртов бездомник пронајден во Скопје

Педесетгодишен бездомник со иницијали С.С утринава е пронајден  починат на клупа на Зелен пазар во Скопје – соопшти МВР. Случајот во полицијата го пријавил граѓанин околу 06.30 часот, а смртта ја констатирала лекарска екипа. Телото го подигнало погребалното претпријатие „Бутел, а по наредба на Јавен обвинител е дадено за обдукција.

Повеќе »

Латас не се појави на судење, судијката ги исклучи новинарите за да не ги слушнат причините

Новинарот Драган Павловиќ Латас денеска не се појави во Кривичниот суд, каде што му се суди за даночно затајување во случајот Тотал на СЈО. На почетокот на рочиштето судијката, Славица Наумова Јосифовска, ја исклучи јавноста поради што новинарите не беа во можност да слушнат што зборуваат внатре. По кратко време ...

Повеќе »

Анѓушев – Од Веибо се пожалија дека под присила го купиле погонот во КриваПаланка

На средба со раководството на Веибо Груп, не’ информираа дека им било ветено дека ќе се гради зоната во Ранковце и таму ќе можат да вработат 2000 работници. Бидејќи не можеле да најдат толку голем број на квалификувана работна сила, им било препорачано да го купат објектот во Крива Паланка. ...

Повеќе »

Британец најден мртов во тоалетот на скопскиот аеродром

Рано утрово во тоалетот на Граничен премин Аеродром “Александар Велики”-Скопје порнајден е починат маж. Како што информираа од полицијата во 4 часот на Граничен премин Аеродром “Александар Велики“-Скопје, од страна на обезбедувањето на аеродромот, во тоалетот, бил пронајден В.M.(52) од Велика Британија, кој не давал знаци на живот. Смртта била ...

Повеќе »

Тешко повреден пешак вчера во Скопје

Пешак е тешко повреден, а осум лица се полесно повредени во шест од вкупно десет регистрирани сообраќајни незгоди во изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Во четири сообраќајки е евидентирана само материјална штета. Од СВ Скопје информираат дека за пречекорување на брзина при возење се санкционирани 20 возачи, ...

Повеќе »

Татко и син се степале поради неплатена сметка за струја

Татко и син од населеното место Шемшово се степале поради неплатени сметки за електрична енергија. Настанот во СВР Тетово го пријавил четириесетгодишниот Б.Б. според кого, вчера околу 13 часот неговиот татко Б.Б.( 71 ) физички го нападнал во дворот од нивната куќа, додека тој со секира сечел дрва.Татко му најпрво ...

Повеќе »

Таксист ја нападнал диспечерката зашто го казнила

Во централа на такси-компанија на улица Димитар Туриманџовски дошле С.Р.(53), вработен како такси-возач и неговата сопруга М.Р.(47) кои почнале да викаат и да ја навредуваат вработената диспечерка Р.Л.(23). „По кратко време, истата го повикала својот сопруг Б.К.(35), кој дошол во централата со негов пријател, при што дошло до меѓусебна пресметка ...

Повеќе »

Во 2016 година од рак починале 3.882 лица, поголем дел од нив се мажи

Во 2010 година во Македонија од рак умреле 3.705 лица, а во 2016 година бројот на починати е зголемен на 3.882 лица. Мажите двапати почесто почесто умираат од карциноми. Кај мажите најчеста причина за смрт од малигни неоплазми е малигната неоплазма на бронх и бел дроб со стапка на морталитет ...

Повеќе »

Пожар синоќа на Клиниката за уво, нос и грло

На Клиниката за уво, нос и грло во комплексот клиники „Мајка Тереза“ доцна синоќа околу 22 часот избувнал пожар, јавува МИА. Пожарот бил предизвикан од болјер во бања, а интервенирала Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје со пет пожарникари и две возила.

Повеќе »