Хроника – Page 7 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Сообраќајна несреќа во Голема Речица: Малолетник го загуби животот

Четиринаесетгодишно момче загина во сообраќајна несреќа која денес околу 13.45 часот се случила во тетовското село Голема Речица. -Лекар од приватна амбуланта во Голема Речица пријавил дека во амбулантата без знаци на живот бил донесен И.И. (14) од Долно Палчиште. Според пријавата, малолетникот на селскиот пат, управувајќи мотоцикл „Крос“ без регистарски ...

Повеќе »

Грабеж во продавница во Визбегово

Непознати маскирани лица синоќа извршиле грабеж во продавница во село Визбегово – соопшти денеска МВР. Синоќа околу 19:30 часот било пријавено дека во скопското село Визбегово, во маркет, четири непознати маскирани лица од кои едното имало безбол палка, а друго нож, влегле во продавницата и со закана од вработената одзеле ...

Повеќе »

Тројца повредени во сообраќајна незгода во Струмица

Три лица се повредени во сообраќајна незгода која се случила 40 минути по полноќ во Струмица. На крстосницата на улиците „Маршал Тито“ и „Ристоман Попчевски“ директно се судриле два автомобили марка „Пежо“. Автомобилот „Пежо 308“ го управувала Л.К. (50), а второто „Пежо 407“ со швајцарски ознаки го управувал малолетник роден ...

Повеќе »

Во Скопjе почувствуван нов земјотрес

Нов земјортес со магнитуда од 2,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран попладнево во 15 часот и 23 минути во скопското епицентрално подрачје. Епицентарот на земјотресот бил на  седум километри источно од Скопје на длабочина од три километри. Ова е втор земјотрес што е регистриран денеска во скопското епицентрално подрачје. Првиот ...

Повеќе »

Петмина мртви при судир на воени хеликоптери во Франција

Два воени хеликоптери се судрија во јужна Франција, во близина на Сен Тропе. Во несреќата загинале најмалку пет лица, јавија светските медиуми. Според информациите, се судриле два хеликоптера за обуката на војници кај езерото Карсе. EXCLU. Cinq morts dans un crash de deux hélicoptères à Cabasse https://t.co/CByon9nCYB pic.twitter.com/LBCaILPlTW — Var-matin ...

Повеќе »

Девојка пронајдена мртва во „Сити мол“

Девојка на возраст од 25 до 30 години во текот на вчерашниот ден била пронајдена мртва во тоалетите на трговскиот центар „Скопје сити мол“. По налог на обвинител телото е предадено на обдукција, а официјалните причини за смртта ќе бидат познати деновиве. Од МВР го потврдуваат случајот, но не откриваат подетаљни ...

Повеќе »

Гостиварец измамен со лажен дијамант

69 годишен гостиварец бил измамен од две лица кои лажно му се преставиле дека се странски државјани и дека западнале во неволја. Полицискиот билтен бележи запалено возило во тетовско Боговиње. Непознатите го пресретнале измамениот и му се претставиле дека едниот е од Србија, а другиот од Израел. Тие му кажале ...

Повеќе »

МВР ја потврди сообраќајката во која директорот на МНТ со автомобил удрил 27-годишна девојка

Министерството за внатрешни работи се огласи по повод сообраќајната несреќа што се случи вчера во Кисела Вода. Според полицијата, синоќа околу 19.20 часот на улица „Антон Попов“ во Скопје патничко возило БМВ со скопски регистарски таблички управувано од Д.С.(54) удрило во пешакот Е.Ц.(27). Е.Ц е пренесена во ГОБ „Св. Наум ...

Повеќе »

Маж од Кочани загина во сообраќајна несреќа

Вчера околу 22.00 часот на магистралниот пат Штип-Кочани се случила тешка сообраќајна несреќа. Во атарот на село Тркање, патничко моторно возило „Форд фокус“со кочански регистерски таблички управувано од 36- годишниот Д. А од село Бели,Кочани излегло надвор од коловозот. Од здобиените повреди Д.А. починал на местото на настанот. Преземено од: ...

Повеќе »

Директорот на МНТ со возило повредил девојка

Директорот на МНТ, Драган Спасов Дац, со возило вчеравечер во Скопје повредил девојка. Девојката итно била префрлена во болница каде што биле констатирани полесни повреди и е пратена на домашно лекување. Полицијата го привела Спасов, а сообраќајната полиција изврши увид на местото на несреќата. Извор: Макфакс

Повеќе »

Пожар во куќа во Велес, нема повредени

Утрово околу 04.45 часот на улицата Павел Шатев во Велес, од засега непознати причини избувнал пожар во куќа сопственост на Н.Н, соопшти МВР. Од екипа од Територијалната противпожарна единица пожарот е изгаснат, а повредени лица нема. Се преземаат мерки за утврдување на причините за настанување на пожарот. Превземено од: ПлусИнфо

Повеќе »

Обвинетите во предметот „Топлик“ во судница, „Труст“ одложен

Во Кричниот суд денеска треба да се одржи судење за предметот на СЈО „Топлик“, во кој осомничени се поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и уште пет лица за продажбата на градежна парцела во скопско Сопиште. Овој предмет со новиот распоред му е доделен на судијата Осман Шабани. ...

Повеќе »

Битола: Мајка и син загинаа во пожар во нивната семејна куќа

  Откако минатата недела, мајка и нејзините четири деца загинаа во пожар што го зафати нивниот дом во Тетово, ваква слична семејна трагедија се случи денеска во Битола. МВР информира дека мајка и син загинале во пожар што ја зафатил нивната куќа во Битола на ул.„Девеани“. Екипа на Територијалната противпожарна ...

Повеќе »

Тепачка за куче во Аеродром

Вчера во Скопје С.М.(59), удрил куче пред влез на зграда на булевар „АСНОМ“, а при обид да го спречат во намерата понатаму да го повредува кучето, Д.Р. и З.Р. биле вербално и физички нападнати од С.М. Полицијата информира дека С.М. на Д.Р. почнал да и се заканува, а потоа го ...

Повеќе »

Едно лице потешко поредено во 16 сообраќајни незгоди викендов во Скопје

Едно лице е потешко повредено во една од вкупно 16 сообраќајки регистрирани во текот на изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје. Во четири сообраќајки со полесни повреди се здобиле осум лица, а во 10 била причинета материјална штета. Од МВР информираат дека викендов сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем ...

Повеќе »